11 Funkcji, Z Którymi Warto Poeksperymentować Raz Po Zainstalowaniu Nowego IOS 11

Dostosować centrum powiadomień, przystawki usługi w chmurze, pobierz aplikacje do ARKit. W iOS 11 całkowicie zmienił się interfejs centrum sterowania smartfonem. Deweloperzy iOS pozbył się nadmiaru machnięcia, aby przełączać się między odtwarzaczem i podstawowych funkcji, i złożył wszystko na jednym ekranie. Dodatkowe możliwości otwierają się przy mocnym (3D Touch) lub długotrwałego kliknięciu na konkretną funkcję. W ten sposób można „odkryć” odtwarzacz, zarządzanie modułami łączności, intensywności światła latarki.

Elementy centrum zarządzania można teraz konfigurować. Dodawać lub usuwać poszczególne funkcje, zmieniać ich położenie. Wszystko to odbywa się poprzez wspólne ustawienia iOS. Na przykład, można dodać funkcję nagrywania ekranu, który pozwala nagrywać wszystko, co dzieje się na ekranie smartfona.

Właściciele samochodów mogą włączyć funkcję „Nie przeszkadzać kierowcy”. Ona ukrywa powiadomienia przychodzące na czas jazdy i wyłącza się automatycznie po zakończeniu podróży. Niestety, niezależni twórcy nie mogą osadzać tutaj swoje funkcje. Jedną z najbardziej dyskutowanych aktualizacji do iOS 11 — nowy App Store. Sklep app teraz przypomina dziennik, sporządzony przez kuratorów Apple ręcznie.

Każdego dnia wybierają „App dnia”, „Mecz dnia”, opowiadają o nich, publikują wywiady z twórcami, przydziału i tak dalej. Wszystkie materiały są pogrupowane według dni — w formie bloga. W menu głównym pojawiła się osobna sekcja do gier. Topy darmowych i płatnych aplikacji teraz znajdują się wewnątrz sekcji „Gry” i „Aplikacje” — przy tym każdy z nas ma swój osobny ranking.

Top rosnących aplikacji nie jest w ogóle usunięty z App Store. „Pliki” — nowa aplikacja na iOS 11 do zarządzania dokumentami, które są przechowywane na urządzeniu i w chmurach. Na przykład, można do niego podłączyć Dropbox, Google Drive, Box, aby zarządzać wszystkimi plikami z usług w chmurze w jednym miejscu. Jednak pliki z innych serwisów nie są wyświetlane w interfejsie aplikacji „Pliki”, a są wyświetlane w oddzielnym oknie.

Można je otwierać, ale nie można przenosić. Tylko że utworzone screeny pozostają w lewej dolnej części ekranu w ciągu kilku sekund. Można je łatwo edytować, wysłać i usunąć, nie zanieczyszczając galerię zdjęć urządzenia. Na iPad Pro można dodać notatki na zrzut ekranu za pomocą Apple Pencil. W 11 wersji iOS na iPad można jednocześnie otworzyć do czterech okien.

Jeden na górze, dwa w Split View plus wideo z Safari. Ponadto, pojawiła się funkcja drag-and-drop do przenoszenia zawartości pomiędzy różnymi aplikacjami (dla tego twórcy aplikacji firm trzecich należy dodać wsparcie). Można zaznaczyć wiele plików.

Do tego trzeba jednym palcem zaznacz pierwszy plik, a drugą ręką zaznaczyć wszystkie pozostałe. Funkcja działa tak samo i podczas przenoszenia aplikacji na ekranie głównym. Głosowy asystent Apple otrzymał bardziej naturalny głos — dzięki maszynowej szkolenia Siri potrafi rozmawiać z intonacji i wyrazem. Ponadto, Siri teraz rozumie wnioski na podstawie kontekstu i jest w stanie wyświetlać podpowiedzi w aplikacjach.

Na iPad z systemem iOS 11 litery, cyfry, symbole i znaki interpunkcyjne są teraz na jednej klawiaturze. Dlatego podczas wpisywania tekstu można nie przejść w inne tryby — zamiast tego należy krótki zamach na literę wybrać odpowiedni symbol lub znak interpunkcyjny. Ponadto, pojawił się tryb do pisania jedną ręką. Aby go wywołać, trzeba przytrzymać klawisz z symbolem kuli ziemskiej i wybrać, w którą stronę przesunąć klawiaturę. Wraz z demonstracją iOS 11 w czerwcu 2017 roku Apple zaprezentował ARKit — zestaw narzędzi dla programistów, który pozwala tworzyć aplikacje mobilne na podstawie rozszerzonej rzeczywistości.

Niezależni deweloperzy w ciągu kilku miesięcy eksperymentowali z frameworkiem, aby przygotować się do uruchomienia iOS 11 swoje produkty. Dlatego po aktualizacji w nowym App Store pojawią się pierwsze wnioski na podstawie ARKit. Na przykład, Giphy World do tworzenia scen z animowanymi GIF, IKEA Place do tego, aby „spróbować” przedmioty z katalogu sklepu, w tym lub innym wnętrzu, gry The Walking Dead, Arise i tak dalej. Apple wprowadził możliwość edycji „żywe” zdjęcia.

W iOS 11 można zmienić klatkę kluczową zdjęcia, utworzyć na jego podstawie wideo, „Wahadło” — odpowiednik Boomerang od Instagram, lub „Długi czas otwarcia migawki”. Zdjęcia teraz zajmują mniej miejsca na urządzeniu wideo korzysta z formatu wideo H. 265, do zdjęć — HEIF. Według inżynierów Apple, normy te pozwoliły zmniejszyć rozmiar plików medialnych prawie dwa razy, więc z iOS 11 wolnego miejsca na smartfonach powinno być więcej. W „Notatkach” pojawił się wbudowany skaner (wywoływana jest za pomocą przycisków „Plus” w notatce), które za pomocą aparatu iPhone lub iPad rozpoznaje dokumenty.

Przy tym można trzymać kamerę pod dowolnym kątem do dokumentu — aplikacja „wyrówna” płaszczyznę i automatycznie zapisze dokument w notatkę. Notatki otrzymali wsparcie tabel i zaawansowane zarządzanie czcionkami. Na iPad Pro za pomocą elektronicznego pióra można tworzyć notatki, nawet na zablokowanym ekranie — wystarczy dotknąć ekranu za pomocą Apple Pencil. W iOS 11 pojawił się nowy zestaw tapet na pulpit. Przy tym każdy z obrazów własna animacja po odblokowaniu ekranu.

Wyślij kolumny, zgodne z wymaganiami redakcji, na secret@vc.ru.

Dodaj komentarz