Android Pay W Rosji: Jak Podłączyć I Zapłacić Telefonem

Skrócona instrukcja dla systemu płatności od Google. 23 maja 2017 r. od 9:00 czasu polskiego w Rosji działa system płatności Android Pay. Ona istnieje od września 2015 roku, Polska stała się 11 na koncie regionem, w którym zdobył łódź.

Tutaj jest ona dostępna klientom ponad 10 banków, które korzystają z kart Visa i Mastercard. Android Pay — to system płatności bezstykowych, która pozwala połączyć zwykłą kartę do aplikacji, a następnie użyć narzędzia na smartfonie lub „inteligentnych” zegarze na zakup towarów i usług. Ponadto, z jej pomocą można płacić w aplikacjach na urządzeniach mobilnych (np. Uber).

Technologia pozwala nie nosić ze sobą wszystkie karty bankowe, zastępując je jednym aplikacją na smartfonie. Android Pay nie bierze prowizję od użytkownika z konta kupującego zostanie potrącona kwota określona w dowodzie. Na starcie w Rosji Android Pay współpracuje z ponad dziesięcioma bankami. Lista ta zawiera:

W przyszłości lista ta będzie się rozszerzać. Android Pay można podłączyć do urządzeń z NFC-chip, które pracują pod kontrolą systemu Android KitKat (4.4) i nowszy — Lollipop (5.0, 5.1), Marshmallow (6.0) i Nougat (7.0, 7.1).

Ważny warunek — na urządzeniu musi być zainstalowany oficjalny firmware, a także nie powinny być odbierane ruth-prawa i nie musi być odblokowany bootloader. Zwykle te działania są wykonywane przy zmianie softu.

Aby korzystać z Android Pay, musisz pobrać okno aplikacji z Google Play Store. Niektórzy rosyjscy użytkownicy otrzymali dostęp do niego jeszcze na początku maja 2017 roku. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji Android Pay zaproponuje podłączyć kartę — do tego trzeba albo najechaniu na nią kamerę, aby usługa uważał numer i termin ważności, lub wprowadzić dane ręcznie. Potrzebna będzie również kod CVV na odwrocie karty i adres użytkownika.

Po podłączeniu karty bank wysyła kod weryfikacyjny, aby potwierdzić operację. Jeśli użytkownik już karty do konta Google (np. płatności w sklepie z aplikacjami), Android Pay zaproponuje skorzystać z jednej z nich — na skróty do aplikacji, trzeba będzie tylko wpisać kod CVV. Płatność za pośrednictwem systemu Android Pay jest dostępna praktycznie wszędzie, gdzie są terminale obsługujące płatności zbliżeniowe (w tym za pośrednictwem karty z technologią PayPass i PayWave).

Chodzi o terminalach, które oznaczone są podobnymi symbolami: W Rosji takie terminale są prawie w każdej sieci handlowej — „Abc smaku”, „Rondo”, „Crossroads”, „Karuzela”, „Magnes”, „ok”, „Eldorado”, H&M, Starbucks, KFC, Burger King”, „Teremok”, „”, „Rosnieft”, „Basznieft i tak dalej. Do końca 2017 roku „Sbierbank”, który służy do 1,1 mln terminali, obiecuje dodać możliwość płatności bezstykowych do wszystkich swoich urządzeń.

Aby zapłacić za towar i usługę, trzeba „obudzić” urządzenie z aplikacją Android Pay i zbliżyć go do terminala na kilka sekund. Jeśli operacja okaże się sukcesem, na ekranie pojawi się komunikat o tym i obraz używanej karty. W niektórych przypadkach kasjer może poprosić o podanie kodu PIN lub podpisać czek.

To zależy od ustawień w banku, który wydał kartę, i terminala. Jak to zwykle w Rosji podczas wykonywania płatności bezstykowych należy wprowadzić kod PIN w przypadku transakcji na kwotę ponad 1000 zł. Android Pay pozwala spędzić trzy transakcje z rzędu bez odblokowania telefonu na kwotę do 1000 zł każda, na czwartym użytkownik będzie odblokować telefon za pomocą wzoru lub odcisku palca.

„Licznik” transakcji zresetowany, jeśli między nimi użytkownik odblokował telefon. Jeśli użytkownik jest podłączony do kilku kart, jedną z nich trzeba będzie wybrać jako domyślny, który będzie używany jako domyślny. Aby użyć innej karty, przed wypłatą należy otworzyć aplikację i wybrać odpowiednią kartę — w razie potrzeby, można ją przypisać jako domyślnego na przyszłość.

Z pomocą Android Pay można również płacić za zakupy w niektórych aplikacjach mobilnych oraz na stronach internetowych za pośrednictwem mobilnej wersji Google Chrome. W takich przypadkach, na stronie płatności pojawi się przycisk „Zapłać poprzez Android Pay”.

W niektórych usługach (np. w Uber), można korzystać z Android Pay jako jeden ze stałych środków płatności. Na starcie systemu w Rosji usługa będzie dostępna w Lamoda, OneTwoTrip, „Rambler/kasie” i „Billboard”, a później pojawi się w Delivery Club, „”, Ozon, „Yandex.Taxi” i innych aplikacjach. Na stronie Google instrukcje dla programistów, którzy chcą podłączyć płatności w swoich aplikacjach i na stronach internetowych przez Android Pay. W Rosji płatności za pośrednictwem systemu Android Pay można odbierać za pomocą systemów „Yandex.Kasa Assist i Payture.

Oprócz kart bankowych w Android Pay można zapisywać upominkowe i karty bonusowe sieci handlowych, które dają prawo do otrzymania rabatu przy zakupie. Aby podłączyć taką kartę, wystarczy zeskanować kod qr za pomocą telefonu.

Zgodnie z planem, w sklepie, użytkownik musi otworzyć na telefonie odpowiednią kartę lojalności i pokazać urządzenie kasjera skanowania lub ręcznego wprowadzania kodu kreskowego. Android Pay również może informować użytkownika, jeśli znajduje się on w pobliżu sklepu, w którym biorą jedną z jego kart. Google zapewnia, że w przypadku płatności za pośrednictwem systemu Android Pay nie jest używany informacje o podłączonych do serwisu mapach. W systemie dla nich tworzone są wirtualne „kopie”, dane, o których przekazywane są do sprzedawcy, a dane o prawdziwych mapach są zapisywane na serwerach Google.

Przy pierwszym uruchomieniu Android Pay użytkownik musi zainstalować ochronę na telefon — na przykład blokadę za pomocą gestu lub odcisku palca. Jeśli wyłączyć ochronę telefonu, dane z aplikacji Android Pay zostaną usunięte.

Jeśli urządzenie jest stracone, można go zablokować lub usunąć za pomocą Android Device Manager. Również dane z Android Pay automatycznie usuwane, jeśli urządzenie nie jest aktywne w ciągu 90 dni i więcej.

Dodaj komentarz