Dlaczego Drożeją I Czy Warto Je Kupić

Specjalista w dziedzinie Data Science Dmitrij o tym, jak funkcjonuje rynek światowy monet. Pięć najdroższych monet na 14 maja 2017 roku (kapitalizacja znajdują się w pierwszej kolumnie po lewej stronie):

Sumaryczna ocena kosztów ich podaży pieniądza w bieżących kursów walut na złotówki wynosi $46,9 mld euro, podczas gdy całkowita cena 830 pozostałych, których wskaźniki są monitorowane na miejscu coinmarketcap.com wynosi $5,7 mld. Przy tym na tyle znaczące walutami na giełdzie, jak i w odniesieniu do światowej sławy, są chyba tylko trzy pierwsze — w zasadzie o nich będę opowiadać. Aby w przybliżeniu wyobrazić sobie skalę — oto analogiczne wskaźniki dla rubla:

Rynki prawdziwych walut, oczywiście, o wiele szybciej, nawet jeśli mieć zniżkę na różnicę w ilościach. Nawet ilości międzynarodowych transakcji walutowych na aż kilka razy więcej wielkości obrotu — niemniej jednak, biorąc pod uwagę różnice w pochodzeniu tych walut, osiągnięcia systemu btc zadziwiać. Na kurs waluty wpływają różne czynniki, takie jak wielkość popytu na nią ( — popyt uwarunkowany koniecznością kupić jakiś towar za określoną walutę — i inwestycyjny) oraz wielkość podaży waluty. W przypadku z zakresem oferty wszystko jasne — teraz „w obiegu” wydany ponad 16 mln bitcoinów, a do 2100 roku, gdy ich liczba osiągnie 21 mln sztuk, ich „problem” się skończy.

Ilość XRP (waluta Ripple) została ustawiona przy tworzeniu, i choć znaczna część XRP nadal należy do Ripple Labs (tymczasowo informacji pochodzących na siebie w ten sposób funkcje banku centralnego), prędzej czy później cały ilość waluty, jak się oczekuje, będzie w rękach wtórnych użytkowników. Co roku dostępny jest jedno i to samo ilość Ethers (waluta Ethereum), co z czasem doprowadzi do stabilizacji liczby aktywnych waluty (w życie utraty kluczy do portfeli, śmierci właścicieli, i tak dalej).

Nawiasem mówiąc, w przypadku i XRP w pewnym momencie nieuchronnie do czynienia z redukcją podaży waluty w życie tych samych naturalnych strat. Co do popytu na walutę, to w zasadzie jest obsługiwany z inwestycyjnej strony — pomimo pojawienie się licznych usług według międzynarodowego tłumaczenia przez Bitcoin, ich obrót na razie jest niewielki. Cena bitcoins (lub XRP, ETH i inne waluty) zależy głównie od nastrojów spekulantów na rynku, związane lub nie związane z poszczególnymi wydarzeniami.

Takimi jak upadek Mt.Gox w wyniku włamania giełdy, jeden czas, która przeprowadziła do 70% transakcji na , regulacyjne zmiany ze strony rządów i banków centralnych z różnych krajów, przede wszystkim z Chin. Powiedzmy, że obecny wzrost cen na bitcoins w dużej mierze jest związana z wejściem na ten rynek chińskich graczy, zaniepokojonych osłabieniem krajowej waluty. W końcu kradzież 11,5 mln ETH (około 50 mln dolarów na ten moment) z rachunków DAO, funduszu venture capital, działającej w oparciu o sieci Ethereum.

Ponadto, wejście i wyjście nawet stosunkowo niewielki w skali innych rynkach walutowych kwoty może radykalnie zmienić sytuację. Wpływać na to, czy te zmiany na rozpowszechnianie waluty i czy robią pozycji waluty silniejszymi?. Sama zmienność sprawia, że bardziej ryzykowne przelewy międzynarodowe za pomocą tej waluty w przypadku, jeśli w obie strony muszą się odbywać wymiana na jakąś inną „prawdziwe” walutę (powiedzmy, na dolary lub euro), a także niektóre inne przedsiębiorstwa, oparte na infrastrukturze systemu bitcoin.

Gwałtowny wzrost ilości transakcji ze względu na obecność problemów z przepustowością sieci doprowadził do wzrostu kosztów transakcji, która średnio wynosi od kilku do kilkudziesięciu groszy. Z drugiej strony, duża aktywność na rynkach prowadzi do obniżenia spreadów (różnicy między najlepszymi cenami ofert na sprzedaż i kupno w tym samym momencie czasu na któreś asset — vc.ru) i zmniejszenie prowizji pośredników, co może ułatwić życie finansowym start-upy na podstawie . Musisz zrozumieć, że optymistyczne nastroje inwestorów mogą w każdej chwili zmienić się nie mniej silne nastrojów, a ocena projektu lub technologii zgodnie z zasadą „w zasadzie pomysł — myślę, że powinniśmy zainwestować tu pieniędzy, ale więcej już nie raz prowadzi do tragicznych konsekwencji.

Jako przykład można przypomnieć kryzys dot com. Z jednej strony, dostęp do internetu jak technologia mimo wszystko spełnił wszystkie pokładane w nim oczekiwania. Z drugiej — z pokolenia firm, opierających się do 2001 roku, bardzo nieliczni przeżyli i żyją do tej pory — pomimo ogólnej perspektywa kierunku, większość pomysłów, sprawdzonych wtedy, okazały się , znaczna część projektów — gwałtownie stanął na rosnącej fali śmieci, a wiele z firm, które przetrwały kryzys, nie stały się później liderami rynku, a po prostu zmieniły się z czasem lub zajęli jakąś niszę.

Prosty przykład ciekawego paradoksu walutowego. W 2010 roku, na początku ery , jeden człowiek kupił u innego dwa pudełka pizzy Papa John s za 10 tysięcy bitcoinów (odpowiednio około $17 mln obecnie). Ludzie, słysząc tę historię, ma mieszane uczucia w stosunku do tego miłośnik pizzy i myślą o tym, jak szczęście by mu, gdyby tego nie zrobił. Jednak w 2010 roku świat btc nie był taki wielki.

Wyobraź sobie wiele osób, posiadających ogromne sumy wirtualnych pieniędzy, których cena jest równa zeru. Jeśli można umieścić w kieszeni 10 papierków, dojść do siebie i żartobliwie kup u niego sznurówki do butów lub ogryzek od jabłka za te papiery, a on, z kolei, też coś będzie na nich kupić (byle gówno, ołówki, spinacze, cokolwiek), to w osobach historię rozwoju na początkowych etapach. Tak, to był ciekawy pomysł i z czasem btc jak w niektórych aspektach wygodny instrument finansowy stał się prowadzić do powstania nowych projektów infrastrukturalnych, ktoś uruchomił sklepy biorące y, ktoś nawet ci chodzi po głowie otrzymywać w nich wynagrodzenia, i tak dalej.

Jednak gdyby nie było tych ludzi — człowieka, pizzę za 10 tysięcy bitcoinów, człowieka, który w tym samym roku uruchomił stronę Bitcoin Facet ( 5 bitcoinów każdy odwiedzający; człowiekiem tym był Gavin Andresen, główny programista w hierarchii teraz), i wielu innych, którzy niskiej wartości przedmiotów za kwoty, pozornie teraz ogromne, gdyby nie było entuzjastów, w tym swoje komputery, aby „dla zabawy” sobie jeszcze (i niewidoczny w konkursie, zwiększający wartość samego nagrody), nie byłoby całej tej historii. Kto wie, może gdyby wśród „pionierów” na dwa-trzy praktycznych (lub odwrotnie, ) osoby więcej, mogliby puścić kręgi na wodzie i doprowadzić do zatrzymania całej tej historii . A wtedy by nie było.

A tak przy okazji, to może się zdarzyć w każdej chwili. Podobne rozumowanie jest poprawne i w odniesieniu do dużych uchwytów . Ich, oczywiście, biednych ludzi nie można nazwać, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego sprzedać swój udział, nie łamiąc rynku (mówię o naprawdę dużych uchwytach — o tych, których istnienie przeszkadza społeczność), u nich nie wyjdzie.

W tym sensie, że nie posiadają tych pieniędzy, które się im przypisuje się dziennikarze, mnożąc kurs na ilość. I jedyna możliwość dla takich ludzi trzymać cenę na btc, dopóki pozostają one dużymi uchwytami — to powstrzymanie się od dużych sprzedaży, nie realizując te ilości, które są właścicielami. Bo za samym w sobie (o infrastrukturę — oddzielna historia), jak i za dowolną walutą, nie warto rzeczywista wartość. Tym waluta jest inna, na przykład, od akcji firm — nawet przy większych transakcjach zawsze jest jakiś minimalny próg, poniżej którego można być pewnym — cena na pewno nie spadnie.

Jak już mówiłem, teraz cena btc zależy głównie spekulacjami związanymi na tym etapie głównie z niekontrolowanym zachowaniem masowego inwestora. W tym sensie btc jako przedmiot inwestycji nie gorzej i nie lepiej) innych popularnych technologii (alternatywna energia, niektóre rodzaje nowych materiałów, samochody elektryczne, robotyka i inne). Jak to ani śmieszne, cena równowagi na btc może być każdy — w tym zero.

W dłuższej perspektywie istnienie , rozwój jego infrastruktury i, w końcu, określenie jego miejsca na finansowej mapie świata zależy od tego, jak wielkie miejsce zajmie ta waluta to właśnie w świecie transakcji. I choć rosnące ilości (i malejący spread) na pewno wzmacniają pozycje w świecie prawdziwych wartości, głównym pytaniem, które warto sobie zadać w sprawie i innych monet, pozostaje jeden. Jakie problemy właśnie ta kryptowaluta, a także związana z nią wspólnota, centralny zespół programistów i usługi zbudowane na jej podstawie — i skupione jakoś w pracy wyłącznie z nią, — rozwiązuje lepiej innych walut i monet.

Co pozwoli , Ethereum lub Ripple potrwać co najmniej miejsce na rynku. Nie jest nieodłączna czy protokołu waluty jakiś problem, który nie może być szybko rozwiązany i może poważnie uderzyć w jej perspektywy?. Tak więc, na przykład, jednym z dawno palących w celu rozwiązania problemów stało się ograniczenie przepustowości sieci (około 4200 transakcji na całym świecie za 10 minut — przybliżony czas generowania jednego urządzenia w sieci; o tym, co to jest bloki, powiem później).

Ograniczenie to można zmienić w szereg sposobów, jednak do tej pory żadnych zdecydowanych działań w tym lub innym kierunku community nie zrobił. Tymczasem, pomimo stosunkowo stabilny wolumen transakcji w sieci, oczywiste jest, że wzrost całkowitych kosztów transakcyjnych (lub nagród, z której strony spojrzeć): Teraz średnia „nagroda” za transakcję wynosi około 0,0008 — to nieco ponad 80 złotych według bieżącego kursu. Lub, jeśli brać średnia wielkość transakcji, — 0,12%.

Jak ci taka bezpłatny btc?. Według informacji z serwisu Bitcoinfees.21.co, przy wyznaczeniu nagrody za przetwarzanie transakcji mniej niż 60 Satoshi za bajtów (1 Satoshi = 0,00000001 ), czyli około 9 złotych za średniej wielkości transakcji przy obecnym kursie ryzykujesz już nigdy nie zobaczyć jej wykonania, a dla transakcji o średniej nagrodą do 36 rubli trzeba czekać wykonania kilku godzin. Boli czy ten problem, a także konkurencja innych walut z innymi podejściami, przeciwdziałanie ze strony państwa i brak realnego stosowania rozwoju .

Szacunkowe odpowiedzi na te i inne pytania ma bardzo niewielu ludzi na świecie — szczerze mówiąc, im, a także tym, którym emocje nie daje spokojnie siedzieć na miejscu, ja i zostawił bym spekulacji na rynkach monet. Opowiem trochę o tym, jak działa system btc. Skąd waluta pochodzi od pierwotnych właścicieli.

Pieniądze wewnątrz systemu można rozdzielać na różne sposoby. Niemniej jednak, dla celów rozwoju systemu było ważne, aby rozwiązać dwa zadania: Oba te zadania zostały rozwiązane przez system emisji i transmisji praw na nowe pieniądze w systemie metodą proof-of-work, polegającej na tym, że aby uzyskać porcji bitcoinów komputer uczestnika systemu musi wykonać pewną ilość operacji.

Co to za operacje. To kryptograficzne zadania, w których jednej sekwencji znaków jest mapowany uzyskane w wyniku obliczeń inna. Przy czym działa to trochę tak, jak ze zwykłymi zadaniami — uczestnika systemu z góry znany nie tylko algorytm obliczeń (jeden do wszystkich), ale i odpowiedź, która chce uzyskać.

Patrząc na to, w rzeczywistości, takie wstępne dane, które by dawały odpowiedź — i wyszukaj ten odbywa się za pomocą interfejsu szeregowego krach możliwych opcji. W ten sposób, łódź, z którym pracuje, musi dać nieprzewidywalne zmiany rezultatu przy małych zmianach danych wejściowych (w przeciwnym razie nie będzie możliwe uporządkować poszczególne opcje i tym skrócić sobie pracę), i wydać jako wynik kombinacji wyników w określonym zakresie (powiedzmy, od 000 do 999) z równą częstotliwością — wtedy system będzie w stanie jako przesiewanie klucz do zadania wskazywać jakieś znaczenie, nie powielając obliczeń, bo z góry jest jasne, że, powiedzmy, liczba 021 jako rozwiązanie będzie spotykać się w oznaczonym wyżej systemie około każdy po raz tysięczny.

Wymyślić algorytm, spełniającego tym i kilku innych niezbędne do działania systemu warunków, nie jest łatwo. Na szczęście dla Satoshi Nakamoto — osoby lub grupy osób, która zaprojektowała btc i co jakiś czas znajduje się na czele projektu, — taka klasa algorytmów już dawno nie było — to właśnie takie właściwości posiadają wiele algorytmów kryptograficznych stosowane w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego. Załóżmy, że , że łódź w naszym systemie — to mnożenie pewnej liczby przez 2, a w końcu uczestnikowi systemu trzeba dostać jakiś numer. Ten algorytm dla naszych celów nie nadaje — na uzyskanie wyniku zajmie tyle samo czasu, ile i na sprawdzenie.

Używany w mechanizm szyfrowania (dość skomplikowany, podam poniżej, jest znacznie bardziej prosty przykład, który choć spełnia powyższe warunki, z wielu powodów nie mógł być wykorzystany dla celów ) dobrany w taki sposób, aby nie można było zrozumieć, z jakiej kolejności udało się to rozwiązanie jest inaczej, jak w prosty ciągu liczb. W każdym razie, dla algorytmów z rodziny satysfakcjonującej algorytmu w celu uzyskania konfiguracji odpowiedzi jeszcze nie znaleziono. W sumie nasze zadanie mogłaby wyglądać mniej więcej tak:

Po prawej stronie mamy hashe, wyniki realizacji tego nam zestaw operacji z sekwencjami po lewej stronie. Przy tym każda operacja może być bardzo czasochłonne dla zwykłego człowieka i składać się z setek lub tysięcy akcji. Zadaniem może być, na przykład, znalezienie takiej kolejności, która da po wyznaczania wynik 000.

Jeżeli warunki, o których mówiłem wyżej, są spełnione, to mniej więcej raz na tysiąc będziemy wpadać na pewną sekwencję i otrzymać „nagrodę” — w nasz portfel będzie spadać pewną ilość BTC. Na przykład, jako zadania mogłaby być wzięta następny. Znaleźć takie proste liczby, które przy budowie w kwadrat i podziale na 1000 dawało by pewny resztę. Powiedzmy niech to będzie 507 (rozumiem, że jest to liczba od 000 do 999, innych pozostałości od ostatniej operacji być nie może).

Innej drogi do rozwiązania tego zadania, jak tylko przejrzeć wszystkie możliwe opcje, tutaj chyba nie ma. Będziemy znowu i znowu brać różne liczby pierwsze, budować je w kwadrat odjąć 1000 i oglądać, nie udało się, czy u nas w wyniku 507. Jeśli jednak znaleziono rozwiązanie, sprawdzić go będzie można w zaledwie jednej operacji.

Możemy dowolnie zwiększać złożoność tego algorytmu (i jednocześnie różnicę między czasem poszukiwania właściwej odpowiedzi i czasem jego weryfikacji). Coś podobnego dzieje się i w procedurze generowania nowych bitcoinów. Pojawiają się one w sieci z pewnym wyprzedzeniem zadaną częstotliwością. Do tego, aby częstotliwość ta utrzymywała się w praktyce (Początkowo rozwiązując to zadanie na jednym komputerze, możesz jutro skorzystać z pomocy całej sieci rozproszonych obliczeń — co wtedy?), zaimplementowany algorytm zwiększenia trudności.

Im więcej łączna moc komputerów, zajmujących się nowych bitcoinów, tym wyższa jest umieścić trudności, aby założona w algorytmie częstotliwość „wypadania” nowych bitcoinów obserwuje. Tak, z jednej strony, w sieci jest obsługiwane zadana prędkość generowania nowych bitcoinów, z drugiej — przez ich podział proporcjonalnie do spędzonym zasobów wszystkich użytkowników, z trzeciej — ze względu na to, że zadanie generowania stawała się coraz bardziej skomplikowana, a wydobywanie — coraz bardziej kosztowne wydarzeniem — był zapewniony naturalny impuls dla pierwszych posiadaczy do tego, aby wymienić btc na cenne zasoby i niezerową liczbę różnych walut.

Jak jest zapewniona ochrona przed oszustwami ze strony uczestników systemu i jak można być pewnym, że nie wydadzą kilka razy te same y. Z grubsza mówiąc, po wydobycia nowa porcja bitcoinów okazuje się „podpisanej”, a wpisy o tej transakcji, jak i o wszystkich innych transakcji w sieci, wpisuje się do specjalnej bazy danych, które są przechowywane na komputerach wszystkich pełnometrażowych uczestników systemu. Można, jednak, kupować i sprzedawać y i bez tego, ale przechowywanie i przetwarzanie transakcji i zachęca kosztem tych „opłat”, o których była mowa wyżej, a które nie dostaniesz, jeśli nie będzie pełnoprawnym uczestnikiem systemu.

Przy tym, chociaż czysto teoretycznie fałszywy prawa własności w systemie bitcoin jest możliwe, w rzeczywistości przeprowadzić taką operację teraz jest mało prawdopodobne, aby. Do tego trzeba kontrolować jednocześnie ponad 50% wszystkich mocy obliczeniowej systemu. A weryfikacja transakcji, ciągłość pracy i niezależność systemu od „centrali”, jak i zapewniają rozproszonym charakterem systemu, czyli przechowywaniem zapisów o całej historii dokonanych transakcji (z każdym ) raz na wielu serwerach w sieci. Wyślij kolumny, zgodne z wymaganiami redakcji, na secret@vc.ru.

Dodaj komentarz