„Do Zabijania Coraz Częściej Będą Przyciągać Robotów”: Futurolog Z USA Na Temat Przyszłości Technologii

W pierwszej połowie 2016 roku projekt Global Priorities Oxford university opublikował listę katastrof, które mogą zniszczyć do 10% populacji Ziemi. Większe zagrożenie autorzy rankingu widzą w sztucznie uruchomionych — zdaniem przedstawicieli projektu, taka katastrofa może się zdarzyć w ciągu najbliższych pięciu lat. Technologie, które mogą pomóc uruchomienie globalnej pandemii, zauważa redakcja Gizmodo, już istnieją — na przykład, technologia edycji genomu organizmów wyższych CRISPR/Cas9 lub 3D-. „Ponadto, istnieją w rzeczywistości pełne instrukcje, jak to zrobić. Na początku lat 2000-tych znany futurolog Ray Kurzweil nazwał bardzo głupie rozwiązanie, Ministerstwo zdrowia USA odkryć genom wirusa grypy w 1918 roku, w wyniku epidemii którego zginęły miliony osób”.

„Zbliżamy się szybko epoce wszechobecnego nadzoru nad obywatelami, wkrótce niemal każdy aspekt naszego życia będzie monitorowany. Prywatność przestaje istnieć. Rząd będzie coraz częściej zwracać się najtańsze technologii obserwacji. Nie będą mogli się oprzeć i firmy, które chcą dokładnie śledzić zachowania klientów.

U obywateli nie będzie wyboru — im pozostanie tylko zaakceptować fakt, że każdy szczegół ich życia będzie udokumentowane” — pisze autor notatki na Gizmodo. Już dziś, nadal futurolog, ulice wypełnione kamer. Komputery, smartfony i tablety wiedzą wszystko o naszych przyzwyczajeniach — od tego, co kupujemy w sklepie, do tego, jakie wolimy”. Agencje rządowe i policja, mówi autor notatki, mogą rozwinąć się jeszcze bardziej wyrafinowane sieci nadzoru — i w połączeniu z zaawansowanych algorytmów analizy danych będą mogli kontrolować każde działanie człowieka. Nawet przed pojawieniem się sztucznej inteligencji i świadomości, uważa futurolog, firmy będą w stanie stworzyć takich robotów, które będą produkować wrażenie istot inteligentnych.

„Są one łatwo nas oszukać i przekonać, że mają świadomość, i stajemy się podatni. Mogą nami manipulować”. „Ludzka empatia — jeden z najważniejszych darów natury i jednocześnie jeden z naszych najsłabszych miejsc. Milion lat umiejętności, które pozwalają odróżnić kłamstwo od prawdy, ale ani jednego kłamcy nigdy nie było narzędzi, które będą u twórców takich robotów. Będą mogli zbierać informacje o milionach ludzkich interakcji na całym świecie” — pisze autor notatki.

Coraz więcej wirusów i chorób, zauważa futurolog, stają się odporne na antybiotyki. „Era po antybiotyki — czas, kiedy nawet najbardziej zwykła infekcja może umieścić nasze życie jest zagrożone”. Jak uważa autor notatki, przyjdzie czas bakterii, które okażą się na antybiotyki. „To zmieni medycynę. Przeszczepy coś będzie nie tylko trudne, a praktycznie niemożliwe.

Bardziej proste czynności stają się ryzykowne. Zapalenie płuc, raka i inne choroby, starości” zaczną razić starsze pokolenie”. Brytyjski Instytut i Wydział Aktywiści obliczył, że odporność na antybiotyki do 2050 roku będzie rujnować ponad 10 milionów osób rocznie. „Na szczęście, perspektywy nadal są.

Naukowcy pracują nad hodowli bakterii, które mogłyby zabijać szkodliwe mikroorganizmy, a także zajmują się poszukiwaniem nowych leków” — pisze Dvorsky. „W pełni zautomatyzowany system w celu wyszukania i usuwania niewygodnych obywateli znajdują się już w fazie rozwoju, i rozpoczęcie ich użytkowania — to tylko kwestia czasu. Scenariusz „Terminatora” w rzeczywistości. Zakłada się, że takie systemy zrobią wojnę bardziej humanitarny — bo w niej może wziąć udział mniej osób, ale eksperci obawiają się, że takie technologie mogą wymknąć się spod kontroli człowieka” — pisze futurolog. Zdaniem autora notatki, nawet jeśli roboty są zaprogramowane w taki sposób, aby zachować normy moralne, a także są wyposażone w mechanizmy bezpieczeństwa, cyberprzestępcy mogą nadal znaleźć lukę w oprogramowaniu.

W kodzie też mogą zawierać błędy, które prowadzą do nieprzewidywalnych skutków. „Mało kto wie o zagrożeniu częściowej lub całkowitej utraty wszystkich w pobliżu ziemi satelitów — taki scenariusz może być wywołany przez syndromem Kesslera (rozwój wydarzeń, gdy śmieci kosmicznych, które pojawiły się w wyniku licznych startów sztucznych satelitów, prowadzi do niezdolności bliskiego kosmosu do praktycznego wykorzystania — ok. Red.), przez burzę lub innych wydarzeń” — pisze Dvorsky. „Bez satelitów stracimy większość kanałów komunikacji. System GPS zostaną całkowicie zniszczone.

Sytuacja wpłynie na wszystkie dziedziny — od sektora finansowego do zasilania. To ryzyko trzeba zrozumieć i podjąć działania. Nasza zależność od satelitów stawia nas w trudnej sytuacji” — kontynuuje autor notatki.

Czytaj Więcej: google.co.uk/blog/6-tools-that-simplify-work-with-offshore-development-teams/

Dodaj komentarz