Jack Ma Nazwał Tworzenie Alibaba Jego Największym Błędem

„Największy mój błąd polega na tym, że stworzyłem Alibaba. Nie myślałem, że to zmieni moje życie, ja po prostu starał się stworzyć małą firmę. Jednak firma ta stała się tak dużej”, — oświadczył on. Według Ma, z powodu pracy u niego „nie ma życia”.

„Chcę żyć sam dla siebie, chcę się cieszyć swoim życiu” — powiedział założyciel firmy. Ludzie wiedzą, że sukces firmy Alibaba. Ale nikt nie wie, że zacząłem pracować nad nią w 1992 roku. I w 92, 93, 94 i 95-m ja spotkałem się z dużą ilością problemów, u mnie dużo się nie udawało.

I tylko w 1999 roku założyłem Alibaba, ale nawet wtedy nie wszystko było tak proste. „A jeśli u mnie będzie następne życie, nigdy nie będę zajmować się tym biznesem <..> chcę, aby miał możliwość wybrać się do dowolnego kraju świata i tam spędzić spokojnie czas. Nie chcę rozmawiać o biznesie, nie chcę pracować” — stwierdził Ma.

W tym samym czasie jego głównym marzeniem założyciel Alibaba nazwał stworzenie „elektronicznego korytarza, który wspiera wszystkie firmy na świecie”. Alibaba Group założona w 1999 roku, do tego Ma pracował jako wykładowca. W skład holdingu wchodzą handlowe, place zabaw Alibaba, TaoBao, AliExpress, serwis płatności AliPay i inne projekty, wśród których własna wytwórnie filmowe, chmury, drużyna piłkarska i tak dalej. W 2014 roku Alibaba Group weszła na GIEŁDĘ w Nowym Jorku i przyciągnęła ponad $20 mld.

Jack Ma zajmuje 31 miejsce w rankingu miliarderów magazynu „Forbes”, dziennik ocenia jego stan w $23,2 mld.

Czytaj Więcej: google.co.uk/blog/can-success-failure-fifty-shades-grey-teach-startup-founder/

Dodaj komentarz