Kadrowy Głód, Mróz I Inne Cechy Pracy IT-firmy Z Syberii

Irkuck — miasto we Wschodniej Syberii z ludnością 600 tysięcy osób. W najniższej obwodzie irkuckim mieszka nieco ponad dwóch milionów. Region co roku sprzedaje za granicę drewna, aluminium i ropy naftowej na 5 mld dolarów. Na inne towary w strukturze eksportu przypada zaledwie 3 mln dolarów, i to wśród nich są pieniądze, które przynoszą klienci ISPsystem.

ISPsystem — jedyna IT-firma w mieście, której produkty popytu za granicą. Firma rozwija oprogramowanie do zarządzania hostingiem i infrastrukturą data center, które są w 150 krajach na całym świecie. Głównym problemem IT-firmy w Irkucku — zdjęcia. W mieście mało jest firm, gdzie nie ma możliwości rozwoju w odpowiednich dziedzinach, wybór specjalistów jest ograniczony.

Dlatego dodawanie polecenia zamienia się w quest. Na przykład, technicznego pisarza szukaliśmy rok, wzywali na pomoc agencji rekrutacyjnej, dziesiątki ludzi. W końcu wzięli 21-letniego studenta, który jeszcze przez jakiś czas będziemy się uczyć. Wszechstronnych specjalistów jak księgowego lub marketingu poszukujemy do niepowiązanych z branżach IT.

Na przykład, w Syberii przepływów finansowych koncentruje się w branży naftowej. Nic więc dziwnego, że dyrektor finansowy znaleźliśmy właśnie tam. Przyciągnęły pracy z własnością intelektualną — takich zadań w nie. Z programistów i projektantów interfejsów trudniejsze. Specjalistów z odpowiednim doświadczeniem w mieście lub po prostu nie ma (jak UX-projektantów, na przykład), albo już wyjechali do Moskwy, albo pracują zdalnie.

Luxoft i Kaspersky starają się lokalnych specjalistów w Moskwie. W Parallels praktykują pracy zdalnej. W mieście znajduje się kilka wyższych uczelni technicznych, i to ratuje.

Chodzimy na dni kariery, organizujemy staże, czasami bierzemy obiecujących ludzi bez doświadczenia. Ale w szkołach uczą najbardziej podstawowych rzeczy, a dawno nieaktualne. Dlatego w tym roku zaczniemy czytać wykłady w C++, Linux i UX-design. A nasi koledzy z dużego integratora 1C wykonaliśmy w jednej z uczelni siedzibę, łapią studentów i nie obciąża ich pracą.

Wyszukaj pracowników komplikuje fakt, że jest dla nas ważne, angielski na poziomie poniżej Intermediate — biznes-deweloper, developer, specjalista it. Tak czy inaczej komunikują się z klientami. Kadrowe realia Irkucka. Ludzi nie ma, na uczelniach dobrego nie uczą, najlepszych zabiera Moskwa i Sankt Petersburg.

Rozwiązanie. Szukać długo i ciężko, uczyć się, brać młodych i uczyć, z innych branż. Pracujemy na całym świecie, a to oznacza, że wszystko — od programistów do marketingu — powinny być na fali światowych trendów.

W Irkucku pomysłami szczególnie nigdzie. W mieście nie ma mocnych profesjonalnych IT-społeczności. i przechodzą, ale nie częściej niż dwa-trzy razy w roku. Staramy się wysyłać specjalistów na duże rosyjskie i międzynarodowe branżowe konferencje, chociaż jest to drogie.

Na przykład, w maju dwóch pracowników byli na FrontendConf od RIT++. Wydali na to cztery dni, w Moskwie wystarczyło by dwóch. Ogólnie wycieczka kosztowała ponad 100 tys. zł, jeśli by urząd był w Moskwie, byśmy spędzili prawie trzykrotnie mniej. Pomimo wysokich kosztów, coraz częściej idziemy na te koszty.

W 2015 roku złoży się sześć podróży służbowych, a w 2016 — osiem, a w 2017 — 20. Pracownicy ISPsystem regularnie odbywają się szkolenia online, czytają książki i artykuły. Ale to wszystko nie zastąpi wymiany doświadczeń z kolegami z innych firm.

Po C++ Russia u nas rozpoczęła się rewolucja na , po CodeFest rozpoczął przejście na „scrum”. Tak, my wcześniej wiedzieli o tych rozwiązaniach, ale w żywej komunii nierdzewnej lepiej zrozumieć wszystkie ich plusy i minusy. Problemy rozwoju pracowników w prowincji. Nie ma z kim dyskutować aktualności z branży, drogie bywać na konferencjach.

Rozwiązanie. Nie żałować pieniędzy na loty, wykorzystać czas na konferencjach na maksa, przeprowadzać szkolenia online oraz szkolenia wewnętrzne. Gdy jesteśmy w Irkucku na obiad, śniadanie Moskwa.

Kiedy wychodzimy z pracy, budzi się Nowy Jork. Wykres naszej pomocy technicznej i biznesowej deweloperów nieregularne, ale to nie problem. Duża część komunikacji z partnerami odbywa się online — to jest problem. Zdalne komunikowanie się zawsze gorzej osobistego spotkania.

Na spotkaniach pokazujesz, że znasz się na ból klienta, troszczysz się o jego procesach — z anonimowa dewelopera oprogramowania zmieniasz się w partnera. Ale pracujemy w Irkucku i nie możemy latać codziennie do Moskwy, Singapur czy Nowy Jork. Trzeba maksymalnie produktywnie wykorzystać czas na międzynarodowych wystawach.

Nigdy nie pomijamy World Hosting Days lub HostingCon. Dla ważności dla nas wydarzenia te są porównywalne z Mobile World Congress w branży telefonii komórkowej lub z E3 w gry. Szybko nawiązać kontakt rzadkich spotkaniach pomaga tajny odbiór. Zamiast uchwytów lub pamięci flash z logo dajemy syberyjskie gadżety — orzeszki piniowe w , herbata, miód. Spotkania na wystawie pochodzą przepływem.

Za dwa dni mija 30 negocjacji. Niezwykły prezent pomaga wszystkim, określa nastrój na przyszłość. Problemy w komunikacji z partnerami z Irkucka. Różnica czasu, rzadkie spotkania.

Rozwiązanie. Bywać na wszystkich większych wydarzeniach branżowych, dawać orzechy, otworzyć biuro bliżej do głównych klientów (planowanie). O główne minusy pracy w Irkucku opowiedzieli.

Czas na plusy. Najważniejszy — oszczędność. Koszty utrzymania biura w Irkucku w razy mniej niż w moskwa. Wynagrodzenia w 1,5 razy niższy koszt biura cztery razy, usługi komunalne sześć razy.

Co prawda, w ciągu ostatnich trzech lat sytuacja zaczęła się zmieniać. Międzynarodowe firmy IT coraz częściej stają się brać ludzi z Irkucka na zdalną pracę, pensje zaczęły rosnąć. Jeśli pięć lat temu w Moskwie zarabiali do 100 tys., a w Irkucku do 50 tys. Pln, to teraz są tu od razu proszą o 80-100 tys. Startowa listwa wynagrodzeń w niektórych specjalności mocno wzrosła.

Teraz w ISPsystem pracuje ponad 100 osób. To rodzi nowy problem. Nie ma miejsca, trzeba się przeprowadzać. Ale dla biur zespołów jak nasz w Irkucku nie ma.

Wszystko, co budowało i buduje, jest przeznaczony dla firm z 10-15 osób lub firmy. Po kilku miesiącach poszukiwań kupiłem dwa piętra dużego budynku biurowego, zrobimy z niego biuro marzenia. Ekonomiczne zalety Irkucka. Wynagrodzenie jest niższe, nieruchomości i prąd jest tańszy.

Minusy. Coraz więcej chcą pensje jak w Moskwie, dobrą nieruchomości mało. Irkuck jednocześnie wygodne i niewygodne dla życia.

Jest mały, z jednej części miasta do drugiej, bez korków można dojechać w 40 minut. Tutaj można pić wodę z kranu i nigdy nie jest „czarnego nieba”, jak w Krasnojarsku. Litr mleka kosztuje 50 zł, a roczny karnet na siłownię 15 tysięcy. Ale dobrego lekarza można znaleźć tylko po znajomości, loty prawie zawsze drogie i z przesiadką, w zimie temperatura spada do – 40°C.

60 km na południe od Irkucka położony jest Bajkał, w 180 na południowy-zachód — Sajany Wschodnie z leczniczymi źródłami. Istnieją inne funkcje, które nie są oczywiste od wewnątrz. Dyrektor generalny ISPsystem Paweł wrócił do Irkucka po ponad dziesięciu lat nauki i pracy za granicą i bardzo się zdziwiłem.

Taki rytm życia w prowincji. To źle, gdy w nocy pilnie naprawić w produkcie, a nie dostać. Ale jeśli nie chodzi o „odpalam”, to dobrze. Modny dziś temat wypalenia zawodowego w Irkucku mniej istotne, niż w Moskwie. Tutaj w parze praca/życie więcej życia, niż w dużych miastach.

W Moskwie w weekend ludzie wolą chodzić do kina, bar, bowling. łatwo może wyjechać na łono natury lub nawet uciec w góry. U wielu chaty, dawno pracowników pracujących w domu na ziemi. Taki odpoczynek pomaga wrócić do pracy bardziej świeże.

Jeśli chcesz kulturalnych, w Irkucku też jest co robić. Kina, teatry, targów. Naukowcy żartują w stylu TED naukowych , młodzi tekstów konkurują z na poetyckich . W sąsiedniej Buriacji odbywa się jeden z najlepszych w Rosji etnograficznych festiwali „Głos nomadów”.

Za co kochamy Irkuck. Za czystą wodę i powietrze, za piękno i różnorodność krajobrazów, za kulturę. Za co nie lubimy.

Za medycynę i drogie bilety do Moskwy. Budować biznes międzynarodowy w Irkucku zdecydowanie trudniej, niż w Moskwie i Nowosybirsku. Trudno jest znaleźć odpowiednią osobę, konferencje i spotkania są droższe. Ale to wszystko jeszcze niższe pensje i koszty utrzymania biura.

A jeszcze w Irkucku świetny powietrze, Bajkał w godzinę jazdy i słońce 320 dni w roku. Nam się tu podoba, i nie zamierzamy wyjeżdżać. Przecież tworzyć świetny produkt można choć na biegunie Północnym. Obserwuj trendy, standardów, myśl o użytkownikach.

Co my robimy.

Dodaj komentarz