List Do Redakcji: Dlaczego Nie Zostaję W Kotłas

Po przeczytaniu trendy materiały ostatniego tygodnia o plusach i minusach życia w Nowym Jorku, zdałem sobie sprawę, że ten świat potrzebuje zastrzyk adekwatności. Podobno zbyt komfortowo możemy osiedlili się w fotelach i firm-, zbyt słodki nasz truskawkowy smoothie i zbyt wygodne ulubiony sweter z . Pochodzę z małego miasta w obwodzie archangielskim. Nazywa się on Kotlas.

Tu mieszka 60 tysięcy osób. 18 lat, wyjechałem na studia do Moskwy, gdzie i pozostał żyć. W 24 roku przeniósł się do Petersburga, gdzie żył jeszcze dwa lata. Teraz jestem już drugi miesiąc w Kotłas. Nie, nie dlatego, że chcę tu zostać.

Wkrótce rozpocznie się moja zimowanie w Azji, a teraz krótka przerwa przed nią, który musiałem spędzić w domu z rodzicami. Postaram się opowiedzieć o tym, jak w rzeczywistości mieszka lwia część populacji naszego kraju. Ponieważ żyją oni (my) właśnie w miastach jak .

Średnia pensja w Kotłas — 15-17 tysięcy rubli. 25-30 tysięcy — już dobre wynagrodzenie pracowników biurowych z dużym doświadczeniem lub kierowników. Większość kobiet pracuje sprzedawców-kasjerów i sprzedawców-konsultantów, większość mężczyzn — w taxi. Pomimo takich pensji, sam fakt zatrudnienia gdziekolwiek już wielkie szczęście.

Kobiety, na przykład, z wielką radością biorą się za pracę sprzątaczki za 4 tysiące rubli miesięcznie. Żadnych IT, digital, elastycznych harmonogramów, , kultur korporacyjnych. Jest tylko ** (ciężka praca — ok. Red.) — jedynym sposobem, aby zarobić jakieś pieniądze.

Największe centrum handlowe w mieście ponad pół roku rozdaje placu „długu”. Jeśli przestać „pożyczać” najemców, jest po prostu pusty. Praktycznie cały lokalny retail za ostatnie dwa lata wyparta z rynku ekspansją „Magnesu”.

Z detalistów spożywczych pozostał na powierzchni tylko największy przedsiębiorca. Miejscowy klub nocny (on tu jeden) działa na straty, jak i wiele innych przedsiębiorstw małych firm. Pojedyncze biznesy są gotowi inwestować w marketing i rozwój.

Głównym zadaniem 95% przedsiębiorców miasta — zapisywanie bieżącego stanu rzeczy i nie dopuścić do spadku obrotów i zysków. Stagnacja, jak to jest. Praktycznie nikt nie słyszał o żadnych CRM-operacyjnych, o pracy z KPI lub zwiększaniu ROI, o zbieraniu i „izolacji” bazy klientów i o wielu innych skutecznych narzędziach firmy. Jedyna motywacja, która pozwala utrzymać pracowników w dobrej kondycji, — kary za nieprzestrzeganie planu.

O tym mogę mówić stanowczo, tak jak u wielu moich znajomych tutaj swój biznes i widzę sytuację od środka, wiem liczby i fakty. Jeszcze kilka lat temu odnushka w nowej dzielnicy kosztowała 1,5–1,7 mln zł. Do miasta z ludnością 60 tysięcy osób to poza granicami dobra i zła.

Teraz ceny ustabilizowały, ale cena kawalerki jeszcze wyżej, niż np. w sąsiedniej Wołogdzie lub Czerepowiec. Wynosi ona około 1,2–1,3 mln zł. Sytuacja staje się jeszcze bardziej interesujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, gospodarki komunalnej. Latem użytkowe obywają się w 6-7 tys. zł za 50 metrów kwadratowych, w zimie — w 9-11 tysięcy.

Przy zarobkach w 15-17 tys. zł — myślę, że nie powinno się wyjaśnić, czy to drogo. Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej medycyny w Kotłas — bądź gotów czekać. Miesiąc i dłużej. Jest dostępny płatny klinika — jedna na całe miasto.

Jednak odbiór o wartości 500 zł nie stać większości mieszkańców. W miejskim szpitalu lekarze nie każdego profilu. Tak, endokrynolog przyjeżdża tu z regionalnego centrum, i jest to jeden-dwa razy w miesiącu w weekendy. Jeśli trzeba położyć się do szpitala w kierunku tej samej endokrynologia — proszę jechać do regionalnego centrum, w Archangielsk.

Ile coś zaawansowanych usług medycznych w mieście, aby dostać się praktycznie niemożliwe. Jeśli w Moskwie mieszkańcy przyzwyczaili się do tego, że każdego roku otwierają stacji metra, nowe linie autobusowe, ścieżki rowerowe i poruszanie się po mieście staje się wygodniejsze, w województwie, w szczególności w Kotłas, wszystko na odwrót.

Linie autobusowe znikają z powodu zużycia floty i braku nowych maszyn, a taksówki nie chcą jechać do wielu dzielnic miasta. Tam po prostu nie ma dróg. „Nie ma dróg” — w tym przypadku, niestety, nie jest metafora, a fakt. Nie tak dawno temu zamknięto most przez tory kolejowe, które oddzielają od miasta dość duży obszar, w którym znajdują się dworce, kościół, szkoła i płatny centrum medyczne.

Teraz wszyscy jeżdżą objazdem, że na 15 minut dłużej. Dla 15 minut samochodem — to ogromna odległość. Dojazd z do Moskwy można tylko pociągiem za 19 godzin. Dobra dwa razy w tygodniu mamy samolot do Sankt-Petersburga, na nim-to ja tu przyleciał.

Szczerze się zdziwiłem, gdy dolecieliśmy i usiedli. Czynsze w salonie były zaklejone plastrem. Co do gospodarki komunalnej, w mieście regularnie wyłączają prąd i wodociąg z powodu awarii na liniach biegów lub kanalizacji.

Raz w miesiącu stale coś się psuje, i całe miasto siedzi bez wody lub energii elektrycznej. Dziś, przy okazji, ten sam dzień. Woda z kranu brązowa, nie jest po prostu strasznie pić — w niej nawet kąpiel brać straszne. Opowieść o gospodarki komunalnej może trwać wiecznie, ale chciałbym oświetlić i inne aspekty.

Chyba, serwis — to jest to, co w Kotłas rzuca się w oczy w pierwszej kolejności. Na przykład, tutaj można dostać w twarz od taksówkarza, mam takie doświadczenie. Na dniach kupował kawę ze sobą.

Przynieśli mi go w szklance z Pepsi, od góry — wodna pianki. Ekspedientka, kobieta lat 50, postawiła kawę na szafie, za nim stała wyczerpania pianka. Mam na sobie wzrok ekspedientki i usłyszał. „Ha, co, jak poniesiesz go?”.

Miesiąc temu, podczas próby zwrócić do sklepu nie lampkę, usłyszałem następujący. „Co to nie podeszła. Lampa nie jest sukienka, co tu się może nie przyjść?”. W mieście znajdują się dwa otwarte przez całą dobę sklepu, ale jeśli po 22 godzin trzeba coś z wyjątkiem alkoholu i nie mężczyzna sportowego wyglądu — będzie bezpieczniej odłożyć zakupy na następny dzień.

Rzecz w tym, że sklepy te koncentrują się przede wszystkim na sprzedaży alkoholu w nocy (tak, tak, wszyscy wiemy, że to nielegalne) i kontyngent tam w nocy odpowiedni. Tutaj nie można kupić magazyn GQ lub Esquire. Ich po prostu nie ma. Nie ma praktycznie żadnych kolorów, oprócz róż.

I najlepsze, co możesz zrobić, próbując zadowolić ukochaną kobietę, kupić wszystkie róże jednego koloru (lub kilka kolorów), które znajdą się w jednym sklepie. Przy odrobinie szczęścia, masz bukiet z 25-29 róż. W żadnym sklepie nie ma białych bułek do hamburgerów, nawet w sezonie nie ma, figi, mango i wielu innych owoców. Wszystko, co wymieniłem — nie jest to najbardziej potrzebne do życia rzeczy, ale sprawa wygląda właśnie tak.

Prawie zapomniałem. W każdym lokalu w Kotłas najbardziej warto uważać na strażników. Wydawałoby się, strażnik musi chronić gości lokalu, ale tutaj wszystko jest dokładnie odwrotnie. Jeśli można dostać w twarz — to najprawdopodobniej właśnie od strażnika.

Na pewno tak. Ale znam tylko jeden — oszczędność czasu. Wszystko jest w pobliżu, w odległości krótkiego spaceru. Średni czas od domu do pracy — 15 min. pieszo.

Żadnych korków i dusić metra. Rekompensuje on wszystkie minusy. Myślę, że odpowiedź jest oczywista.

Do tego, aby każdy, kto siedzi w Moskwie lub Petersburgu, czyta artykuły o życiu w Nowym Jorku i myśli. „Tam-to i trawa jest bardziej zielona” — pomyślał jeszcze raz. I zaczął wreszcie docenić wszystko, co daje miasto. A jeśli nadal uważasz, że w Moskwie źle, przyjdź w Kotlas, załatwię ci wycieczkę.

Przyjemność i bezpieczeństwo nie gwarantuję.

Dodaj komentarz