Medycyna, Restauracyjne Sprawa, Sport: Perspektywiczne Kierunki Do Otwarcia Własnej Działalności Gospodarczej Na Słowacji

Istnieje uprzedzenie, że rosjanom nie można otworzyć swój biznes w Europie. Ale około 20% naszych klientów, które przeniosły się na Słowację, to właśnie tutaj realizowali swoje interesy. Plusy są oczywiste — sprzyjający klimat dla biznesu, ulgi podatkowe i preferencje, a także ważkie podstawy uzyskać zezwolenie na pobyt, a potem i zezwolenie na pobyt stały. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na Słowację, podkreślają dogodne położenie geograficzne w centrum Europy.

Na początku marca 2016 roku firma Hyperloop Transportation Technologies, która rozwija projekt utworzenia szybkiego transportu pasażerskiego, podpisała umowę z rządem Słowacji o budowie pierwszego w Europie fazy Hyperloop między Bratysławą i Budapesztem. Jeśli projekt będzie realizowany od stolicy Słowacji do stolicy Węgier będzie można dojechać z hotelu w zaledwie dziesięć minut. Rząd Słowacji wspiera przedsiębiorczość — udział sektora prywatnego w PKB według szacunków Europejskiego banku odbudowy i rozwoju osiąga 80%. Ponadto, w Słowacji stosunkowo tania siła robocza — 30% taniej niż w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, i sześć razy tańsze niż w krajach Europy Zachodniej.

Na Słowacji można kupić gotowy biznes. Ale można i otworzyć swój własny biznes. W tym celu należy złożyć dokumenty, mieć kapitał zakładowy o pojemności 20 tysięcy euro i spełniać wymagania do otrzymania zezwolenia na pobyt.

Tak więc, przed wami — 10 możliwych pomysłów do startu. Dostęp do internetu — dziedzina, w której nie jest tak odczuwalne różnice między rosjanami i słowakami. Każdy IT-biznes przyniesie niewątpliwą korzyść — kontrolować sprawy można z dowolnego kraju.

To już drugi rok obserwujemy następującą tendencję — rosyjskie firmy IT aktywnie przeprowadzają się na Słowację, otwierają tu swoje przedstawicielstwa i korzystają z braku twardych wymagań do prowadzenia działalności gospodarczej. Jako lokalizacje firmy IT wybierają albo Bratysławy, gdzie znajdują się biura światowych gigantów (IBM, Dell, Sony, HP, Amazon, Samsung Electronics, Lenovo, Huawei, Microsoft, SAP), albo Koszyce — drugie co do wielkości miasto na Słowacji, położony w pobliżu granicy z Węgrami i Polską, który jest lokalnym odpowiednikiem doliny Krzemowej. To właśnie w Valley Kosice od 2014 roku działa kilka rosyjskich i ukraińskich ośrodków rozwoju, w tym SysIQ i Miratech.

Biuro IBM w Bratysławie. Szczegóły o możliwościach dla firm z branży IT i firmach pisaliśmy w poprzedniej kolumnie na vc.ru. W Słowacji nie jest powszechne usługi prywatnych laboratoriów prowadzących badania medyczne (a la „” i „in vitro”).

Badanie jest tu możliwe tylko w porozumieniu z lekarzem. To wszystko potrwa trzy tygodnie, z których dwa są potrzebne, aby dostać się do lekarza, i jeszcze jedno — na przygotowanie wyników badań. Objazdowy medycznych laboratoriów i możliwości wezwać lekarza do domu też nie. W Słowacji praktycznie nie ma ośrodków medycznych, świadczących wysokiej jakości serwis całodobowy.

Obiecujące może być otwarcie takiego . Teraz w Bratysławie działa duża sieć medyczna, wszystkich konkurentów. W centrach nowoczesny sprzęt, ale obsługa pozostawia wiele do życzenia. Dla reszty analiz i wycieczka do lekarza należy zapisać się za 1-2 tygodnie.

Nie ma jednolitego zautomatyzowanego bazy klientów, lekarze pracują na pół dnia.Koszt obsługi — 300 euro rocznie na rodzinę z dzieckiem — 600 euro rocznie. Po otwarciu przedsiębiorcy należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę wady istniejących konkurentów i przyciągać klientów obsługą i ciekawą polityki taryfowej przy sprzedaży polis. Pani dziekan takiego centrum trzeba będzie dostarczyć dokumenty o odpowiednim wykształceniu.

Inwestycje w projekt o takiej skali wyniesie kilka milionów dolarów. Wyżywienie tutaj bardzo popularne. Słowacy kochają swoją kuchnię narodową (czeską i słowacką). Instytucji bardzo dużo, ale to w swojej masie albo tanie restauracje i pizzerie lub turystyczne knajpy.

Powszechne punkty fast food, sprzedające na 200-300 kompletnych posiłków dziennie. Według formatu są jak rosyjskie łyżki. A oto szkolnictwa wyższego segmentu cenowego, zorientowanych, na przykład, na spotkania biznesowe, nie tak wiele.

Jest popyt na kawiarnie formatu „” — restauracja z szerokim asortymentem deserów wysokiej jakości i wyjątkowym menu, różni się od innych uczelni. Słowacy bardzo . Jeśli poproś „lekkie” kuchni jako alternatywa dla „ciężkiej” kuchni narodowej, instytucja będzie popyt wśród miejscowej publiczności. Popularne będą i włoskie restauracje. Na przykład, restauracja z kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej kuchni Primi zawsze pełny.

Restauracja Primi w Bratysławie. Nie warto oszczędzać na opracowanie formatu i menu lokalu. Wiele restauracji w Słowacji zamykają i sprzedają właśnie z tego powodu, że nie zaproponowali unikalnego formatu lub niczym się nie wyróżniał się na tle setek tanich szablonowych i nieciekawe w części udogodnienia i wnętrz lokali.

Po otwarciu punktu gastronomicznego warunkiem będzie posiadanie podstawowego wykształcenia właściciela firmy lub obecność pracownika, na którego przygotowuje się zezwolenia. Słowacja jest sprzedawany jako kraj turystyczny. Piękna przyroda, liczne zamki i twierdze mogą konkurować z „weteranami” krajoznawczej — Czechami i Austrią.

Zaletą Słowacji w tym, że tu wygodnie rozpocząć podróż w związku z kompozycje z wieloma krajami europejskimi. A pokój w hotelu w porównaniu z tym samym Austrią tańsze. Dla Słowacji charakteryzuje duża liczba kompleksów rekreacyjnych na łonie natury i źródeł o właściwościach leczniczych. Słowacy i goście kraju przyzwyczajeni spędzić weekend w takich kompleksach, co sprawia, że ten rodzaj biznesu jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia rentowności.

Przedsiębiorcy można otworzyć studio fotograficzne, sklep z pamiątkami. We wszystkich przypadkach jednak warto przygotować się do konkurencji. W Słowacji jest modne zdrowy styl życia. Dlatego obiecujące wszystko, co związane z sprzętem sportowym (rowery, rolki, narty).

Również będzie opłacalne wyposażoną miejsce wypoczynku i rekreacji dla firm. Można otworzyć fitness club (cena rocznego abonamentu w dobry klub — 800 euro). Popularnością będzie cieszyć się firma, handlująca produktami dla zdrowego stylu życia lub sportowym energią.

W Słowacji 63 rzeki, nadających się na spływy. W tutejszym zbiorników podróżują statkiem, spływy kajakowe, spływy kajakowe. W pobliżu Bratysławy dobre warunki do nurkowania. Popularna i wędkarstwo — w lokalnych rzekach ryb karpiowatych i łososiowatych.

Ponieważ zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej popularny, w trendzie — ekologicznie czyste, naturalne kosmetyki i chemia gospodarcza. Producenci takiej kosmetyki szybko zdobywają rynek. Na przykład, firma Natura Siberica sprzedaje na europejskim rynku towarów na 2 mln euro rocznie. Sklepy tej orientacji aktywnie pojawiają się w Słowacji ostatnie pół roku.

Istnieje możliwość otworzyć produkcji organicznych kosmetyków. Jeszcze jeden ciekawy kierunek w tym duchu — . Warto oczywiście pamiętać o tym, że dla tego rodzaju działalności wymagana jest licencja na produkcję preparatów kosmetycznych. Większość szkół na Słowacji darmowe — nauka odbywa się w języku słowackim, zadania domowe nie są podane.

Istnieje kilka publicznych gimnazjów, które cieszą się dużą popularnością. Zapisane w nich pożądane jest, aby za parę lat, zanim dziecko pójdzie do szkoły. W Słowacji popytu komercyjnych gimnazjum, w których nauczanie jest prowadzone w języku angielskim, z dodatkową nauką języka niemieckiego i słowackiego. Odczuwalny jest brak prywatnych przedszkoli.

Słowacja może stać się doskonałym punktem wyjścia na rynki europejskie. Zalety — niski podatek dochodowy (22%), stosunkowo prosty system kontroli podatkowych i niedrogie obsługa księgowa. Ponadto, połączenia wychodzące i przychodzące dywidendy nie podlegają opodatkowaniu.

Inne plusy dla rosjan w Słowacji — obowiązujące umowy O unikaniu podwójnego opodatkowania”, europejski status, możliwość potrącenia europejskiego VAT. To znaczy, że jeśli firma z jednego kraju UE sprzedaje coś firmy z innego kraju UE, to sprzedawca może nie zawierać podatku VAT na konto, a kupujący płaci w swoim kraju tak zwany importowany VAT w zakładach przy odbiorze towaru. Na tle wzrostu euro obiecujące staje się eksport z ROSJI surowców drugiego poziomu — produktów tworzenie przedstawicielstw handlowych na Słowacji. Słowacja staje się najbardziej aktualnych kompetencji noclegów handlowych, sklepów i placówek handlowych w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, producentów i eksporterów.

Perspektywiczny kierunek — operacje z nieruchomościami. Na przykład, przeniesienie do wynajęcia dużych obiektów handlowych, nabycie mieszkania lub domku pod tymczasowych lokatorów. Wynająć mieszkanie w Słowacji droższe niż w Niemczech, gdzie średnia cena — 480 euro miesięcznie.

W Słowacji sam z jedną sypialnią apartamenty są za 300-500 euro miesięcznie, trzypokojowe mieszkanie z jakości naprawy, parking i komunalnych płatności będzie kosztować 1000 euro. Projekty pod wynajem na Słowacji opłaca średnio o 6-7 lat. Koszt wynajęcia biura w Bratysławie — od 8 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Biuro o powierzchni 27 metrów kwadratowych można usunąć za 250 euro miesięcznie, a 85 metrów kwadratowych będą kosztować 722 euro miesięcznie.

Osobno płatne obsługę oraz pokrycie ogólnych kosztów utrzymania (ubezpieczenie, opieka medyczna, ogrzewanie i światło, a także VAT). Koszty te zazwyczaj stanowią 3-5 euro miesięcznie za metr kwadratowy. Parking jest dodatkowo płatne, w centrum Bratysławy jego cena może różnić się od 30 do 250 euro za miejsce w miesiącu. Średnia rentowność najmu biur wynosi 9-11% w rok.

Warto również zauważyć, że do 2011 roku w Słowacji działał moratorium na sprzedaż ziemi cudzoziemcom. Jednak zmiany przepisów pozwoliły imigrantom bez ograniczeń kupować działki pod zabudowę. Którykolwiek z rodzajów działalności wybierzesz, możesz być pewien brak biurokratycznych problemów. W Słowacji nie ma zwyczaju tracić czasu na próżno.

Wszystkie procedury maksymalnie proste, a pojawiające się problemy są rozwiązywane szybko i bardzo skutecznie.

Czytaj Więcej: software development project management software

Dodaj komentarz