„Nawet Bez Dostępu Do Sieci Społecznościowych Myśl O Nich Nie Puszcza”

Przedsiębiorca z Kazań rozpoczęła obóz, na którego terytorium są zakazane smartfony i zegarki. Kazański przedsiębiorca Dmytro Nikitin latem 2017 roku rozpoczęła obóz dla dorosłych „”, którego koncepcja jest Digital Detox — świadomym krótkoterminowym rezygnacji z korzystania z komputera, smartfona lub tabletu.

Nikitin powiedział vc.ru co do realizacji projektu skłoniła praca, która zmuszała go spędzać dużo czasu w internecie. Przedsiębiorca zaczął interesować się — sposób życia, w którym człowiek nie rezygnuje z technologii cyfrowych, a wykorzystuje je rozsądnie. Nikitin zaczerpnął prac socjologa Dmitrija Sołowiowa, który w 2013 roku opublikował artykuł poświęcony , a następnie zaczął czytać wykłady i uruchomiła stronę internetową o tym zjawisku.

W 2015 roku Nikitin otworzył w Kazaniu psychologiczny centrum „Czysty umysł”, który zajmuje się leczeniem i profilaktyką dostęp do internetu-w zależności. Wtedy przedsiębiorca postanowił zorganizować obóz, w którym ludzie nie będą się rozpraszać na urządzenia mobilne i dyskutować o pracę. Na realizację projektu Nikitin spędził trzy lata.

Do niego dołączyli Maria Zverev, która zajmuje się organizacją imprez i marketingu Andriej Naumow. Nikitin opowiada, że jego drużyna rozpoczęła projekt praktycznie bez inwestycji. Pierwsza zmiana składała się ze znajomych, którzy zapłacili tylko za wyżywienie i transport 1200 pln. Noclegi przyznano za darmo.

Około 20 tysięcy rubli założyciele „” skierowano do dekoracji obozu — baner, flaga i narzędzia do konkursów. Uczestników kolejnych zmian znajdowali poprzez reklamę w portalach społecznościowych. Z nimi twórcy „” pracowali na prepaid.

Projekt kupuje reklamy w portalach społecznościowych Facebook i Instagram. Pierwsze trzy miesiące na promocję trwało 10 tys. zł. Teraz Nikitin z zespołem wydają na reklamę w Instagram i „Vkontakte” po trzy tysiące rubli na miesiąc.

Około 70% uczestników „” pochodzą z „Vkontakte” i po rekomendacji znajomych, a mniej — z Facebook, cechy algorytmu, którego koledzy, według uznania Nikitin, jeszcze nie zabija. Pierwsza zmiana została otwarta 21 lipca 2017 roku. Według przedsiębiorcy, wybrał optymalny czas dla uruchomienia — konkurenci jeszcze nie zdążyły się pojawić.

Podobne obozy z — czasem do introspekcji — głównie związane z zajęciami jogi lub religijnymi praktykami. Jedyny obóz pod nazwą Camp, który był najbardziej podobny do „”, miał się objawić w rejonie latem 2016 roku, ale do tego nie doszło.

Nikitin uważa, że teraz ludzie stali się bardziej odpowiedzialne odnosić się do siebie i swojego zdrowia. Teraz ludzie stają się uważniej i zaczynają poświęcać sobie więcej czasu. Są bardziej zainteresowani w tak zwanym cyfrowym zdrowie — czyli w tym, jak zużywają się informacje, jak zachowują się w sieciach społecznościowych, czy potrafią korzystać z narzędzi do efektywnej i wydajnej pracy w internecie. Przedsiębiorca nazywa się doradcą cyfrowego zdrowia.

Jego zadaniem jest nauczyć ludzi korzystać z takich narzędzi, jak i aplikacji w celu zwiększenia koncentracji na pracy, filtry na portalach społecznościowych, metody planowania i inne. Użytkownicy, którzy spożywają wszelkie informacje i wydają na internet dużą ilość czasu, Nikitin oferuje ustawić „e-otoczenie” tak, aby skutecznie przyswoić najważniejsze informacje. W przypadku zerwania, który, według organizatora „”, może się zdarzyć każdemu, trzeba nauczyć użytkownika wracać do obecności konsumpcji informacji. Większość współczesnych ludzi cierpią FOMO (fear of missing out) — strach przegapić coś z życia, z wydarzeń sieciowych.

W , na wykładach i spotkaniach „” dajemy możliwość wyjść naprzeciw temu strach, zobaczyć, że nic ważnego nie przeoczyć. I przejść do następnego stanu — JOMO (Joy of missing out) — przyjemności z pominięcia informacji. Obóz położony jest w odległości 80 km od Kazaniu na bazie wypoczynku „” w lesie republiki lubuskie. Uczestniczyć mogą tylko pełnoletni.

Według Nikitin, uruchomić zmiany dla dzieci i młodzieży — jest to odpowiedzialność, którą organizatorzy nie mogą na siebie wziąć, ponieważ nie mają odpowiednich umiejętności i edukacji. Podręcznik „” odmawia nawet rodziców z niemowlętami, tak jak oni płaczą i mogą zakłócać spokój innych ludzi. „Mamy tylko trzy egzemplarzy dziennika i plac zabaw dla obozu.

Jeśli dziecko zacznie płakać, to przeszkadzać pozostałym uczestnikom” — mówi Nikitin. Zmiana trwa od piątku wieczorem do niedzieli. Wśród uczestników są dwie opcje zakwaterowania. W dzienniku domu za 5400 zł, albo w namiocie własnym za 3600 zł.

Cena obejmuje transfer z Kazań do obozu i z powrotem, wyżywienie i zwiedzanie imprez. Na terenie obozu zabronione są wszelkie urządzenia mobilne.

Komórkowe, tablety, aparaty fotograficzne, fitness trackery i zegar. Przed wyjazdem uczestnicy są proszeni o powiadomić bliskich, że będą one dostępne dla połączeń i wiadomości. Główną obietnicę obozu — nie zrezygnować z urządzeń mobilnych, a nauczyć się korzystać z nich rozsądnie. Jedziemy do obozu, aby złapać streaming stan „tu i teraz”.

Wielu uczestników nigdy nie dostał się bez godzin, a tu im swoje biologiczne podpowiadają, kiedy się obudzić, kiedy iść jeść, kiedy spać. Dla wielu osób jest to nowe doświadczenie. Zakazana jest również alkohol, że czasami się nie podoba potencjalnym klientom, najczęściej — dla pracowników biurowych.

Według Nikitin, zazwyczaj uczestnikami odosobnień stają freelancerów i przedsiębiorców, a nie menedżerowie i pracownicy firm z branży IT — w sumie jest ich 30%. Przy tym wśród gości były mistrz manicure, szefowie firmy budowlanej i wydawnictwa, fotografów, projektantów i blogerów. Zdaniem Nikitin, jest to związane z tym, że na własny rachunek ludzie częściej zdarzają się sam z siebie i analizują to, co się dzieje wokół. Wolni strzelcy — to bardziej samodzielne w swoich decyzjach ludzie, są odważniejsze.

I do tego sam się do nich szybciej dochodzą trendy i pragnienie, aby zrealizować jakiś ciekawy pomysł. W zespole „” składają się trzy organizatora i około sześciu wolontariuszy, którzy pomagają w kuchni, prowadzą zajęcia qigong (kompleksy tradycyjnych chińskich dróg i ćwiczeń ruchowych) i gier — grupowego, gry planszowe, skierowanych na osiągnięcie osobistych celów uczestników i pokonywanie osobistych kryzysów. Na przykład, mieszkańcy obozu oferują „Integrację” — grę, opartą na teorii Spirali głośniki .

Jej idea polega na tym, że rozwój osobowości, firmy, państwa i społeczeństwa idzie w jednym i tym samym prawom. Gra powinna pomóc analizować własną strategię rozwoju i znaleźć obszary problemowe. Według Nikitin, program obozu, który nie jest oparty na naukowych metodach, choć w jego zespole są psychologowie, którzy radzą, jakie zajęcia warto spędzić.

Głównym kryterium przy sporządzaniu harmonogramu dnia — każda działalność musi być interesujące dla uczestników, aby im nie chciał wrócić do urządzenia mobilnego. Ale organizatorzy nie zawsze domysłami potrzeby gości — na ostatni odosobnienie zaproszony specjalista ds. jogi, a uczestnicy woleli mu mistrza qigong. Oprócz różnych praktyk, posiada ” oferują rysować, śpiewać, tańczyć, czytać i organizować występy muzyczne.

Nikitin uważa, że nawet krótkotrwałe doświadczenie rezygnacji z technologii cyfrowych pomaga osobie stres i zmniejsza ilość czasu spędzanego w internecie. Na wykładach, które odbywają się w obozie, uczestnicy dowiedzą się o narzędziach, które pomagają uniknąć dostęp do internetu-w zależności.

Należą do nich aplikacje dla urządzeń mobilnych, różne praktyki w zakresie organizacji czasu i sposoby radzenia sobie ze stresem. Doświadczenie przebywania w obozie „” radykalnie się nie zmienił życie uczestników, ale stał się dla nich dobrym doświadczeniem. Menadżer z Kazań Aleksandra , którą zaprosiłam współorganizator Maria Zverev, powiedziała, że do tej pory widzi korzyści z wizyty zabaw. U mnie głowa i świadomość.

Dostałam dużo energii, dzięki której czuję inspirację. Nie wiem, jak było w dalszych zmian, ale w naszym ludzie byli jak wybór, od każdego można było wziąć coś nowego i ciekawego. W lesie sam bywam często, choć i tam można wyłączyć telefon — dobrowolnie to nikt nie zrobi. Zawsze, przynajmniej będziesz sprawdzać czas i robić zdjęcia dla portali społecznościowych.

I nawet bez dostępu do sieci społecznościowych myśl o nich nie puszcza. Ponadto, samodzielne jazdy — kontrola i organizacja, a tu dostaliśmy pełna rekreacja, wymyślili wypoczynek i karmione. Projektantka mody Lilię interesowała sama koncepcja obozu.

Postanowiła pojechać, bo dawno słyszałam o takie wyjazdy. Chciałam być poza zasięgiem na łonie natury, z nowymi ludźmi i nowymi wrażeniami. Nie mogę powiedzieć, że wyjazd radykalnie zmieniła coś w moim życiu, ale docenić wiele rzeczy stała się silniejsza i patrzeć na życie bardziej pozytywnie.

Moskiewskiego nauczyciela Aleksandra obóz przyciąga swoim niezwykłym formatem i możliwość wyjechać za granice stolicy. W obozie „” atmosfera nurkowania, mieć możliwość komunikowania się z nowymi, ciekawymi ludźmi. Zwykły wyjazd na naturę nie ponosi praktycznej i edukacyjnej wartości. Wątpię, że ktoś długo może samodzielnie wyłączyć telefon. Tutaj to było główną regułą.

Nikitin nie ujawnia wielkości przychodów — tak jak obóz jest pierwszy rok, cały dochód jest przeznaczony na rozwój. Zakup pilarek, namioty, hamaki, wyposażenie i promocja.

Latem 2017 roku około 70 osób wzięło udział w trzech zmianach obozu. Każda z nich przeznaczona jest na 20-25 uczestników. Duża część gości — z Kazań i okolicznych miast i regionów, ale przyjeżdżali goście z Sankt Petersburga i Moskwy. Teraz ostatnie odosobnienia uczestnicy rezerwują miejsca na jesienne imprezy.

We wrześniu, oprócz wyjazdów na weekend do lasu, zespół poprowadzi Digital Detox w Gruzji, gdzie od 8 do 15 września 2017 roku planowana jest wycieczka piesza z Tbilisi do Batumi, wykłady i warsztaty. Zespół Nikitin także opracowuje programy zimowych odosobnień, przygotowuje wykłady dla firm z elementami budowania zespołu pod nazwą Digital Weekend Detox i detox-party.

Dodaj komentarz