Nienawiść Do Poniedziałki, Utrata Koncentracji, Chęć Rzucić Wszystko I Inne Oznaki Wypalenia Zawodowego

Historie pracowników, do czynienia z problemem na osobistym doświadczeniu i firm próbuje jej zapobiec. Według sondażu centrum „”, w Rosji 50% pracowników cierpi na wypalenie zawodowe, a 57% respondentów doświadczyło jego objawy.

W ankiecie wzięło udział 90 firm, w każdej z których obrót wyniósł 100 mln zł rocznie. Pracownicy, który z wypaleniem, czują się psychiczne i fizyczne zmęczenie od swojej pracy. Im trudniej poradzić sobie z codziennymi obowiązkami.

Sam termin „wypalenie” wymyślił w latach 70-tych w Ameryce. Z jego pomocą naukowcy próbowali wyjaśnić, skąd bierze się cynizm u lekarzy i pracowników socjalnych. Jednak eksperci do tej pory spierają się, czy warto zakładać, że to choroba. Niektórzy nazywają wypalenie objawem depresji, a niektórzy boją się go zdiagnozować, bo takie objawy występują i bardziej poważnych chorób.

W 2017 roku okazało się, że firmy coraz częściej do czynienia z wypaleniem u swoich pracowników. Według danych z rekrutacji agencja „Kontakt”, 90% pracodawców w opisach ofert pracy wskazują, że potrzebują pracownicy. W 2015 roku takie wymagania w pracy wskazywały tylko 40% pracodawców.

Również wśród menedżerów firm rośnie zapotrzebowanie na szkolenia odporność na stres. Na przykład, w centrum szkoleniowym „Chóru” wzrosła z 30% do 80%. Klienci z wypaleniem przychodzili do mnie zawsze. Są one zwykle narzekali.

„Nie podoba mi się moja praca, ona nie przynosi przyjemność” lub „nie zdążę zrobić wszystko, co trzeba, do ustalonych terminów. Mi nowe wyzwania, pracuję w weekendy i nie wiem, jak ustawić granice swojej pracy z szefem”. Najczęściej wypaleniem cierpią ludzie zajmujący wolontariatu i pracy społecznej. Na drugim miejscu — pracownicy biurowi z małą pensją, ale dużą odpowiedzialnością i pracownicy z dniem pracy i wynagrodzenia, która jest uzależniona od żadnych wyników.

Również objawy często występują wśród przedsiębiorców, programistów i projektantów, ponieważ działają one w środowisku stale zmieniających się , a potrzeby pracowników podręcznik uwzględnia w mniejszym stopniu. Myślę, że z całością wypaleniem częściej zwracają się do terapeuty, bo biorą go za chroniczne zmęczenie i zmiany trybu uśpienia. Wielu nie łączą te objawy z tą działalnością, którą się zajmują.

Wypalenie w pierwszej kolejności objawia się w nieuwagi, opóźnianie, słabej koncentracji na zadaniu. Objawy te mogą być wynikiem zaniku motywacji do pracy, wówczas pracownik zaczyna odczuwać bezsens swojej działalności. Najczęściej pracownicy z wypaleniem nie mogą zajmować się czymś, oprócz pracy, jak i samą pracą — energii nie ma na co. Zaczynają myśleć, że nie mają sił na wycieczkę do teatru lub z przyjaciółmi do kina, a reszta mniej.

Cierpiący na wypaleniem należy sformułować dla siebie jasne zasady pracy. On nie musi trwać cały czas — pilne maile, prezentacje i dokumenty mogą poczekać. Również potrzebuje współpracowników lub podwładnych, które mogą pomóc zmęczonemu pracownikowi. Wakacje też nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli dawno go nie było.

Ale jeśli po tych wszystkich środków stres nigdzie nie odchodzi, można by pomyśleć o zmianie pracy. Z wolnymi strzelcami, nawiasem mówiąc, ta sama historia. Im trzeba patrzeć, co ich obciążenie, ile projektów prowadzą jednocześnie, i monitorować ich stan. Z wypaleniem można poradzić sobie samodzielnie, ale jeśli chodzi o ciężkim przypadku, warto zwrócić się do psychologa. To pomoże zrozumieć, co dokładnie należy do klienta — psychoterapeutyczne pomoc lub skontaktować się z lekarzem w celu doboru leków przeciwdepresyjnych.

Psycholog pomoże skonstruować tryb dnia i snu, alokować zasoby i znaleźć motywację. Czego na pewno nie warto robić podczas — tak to nieuważnie odnosić się do siebie i swojego ciała. Nie można odkładać wycieczka do psychologa, a także zapominać o urlop i weekend. Nie warto myśleć, że będzie o wiele łatwiejsze, jeśli zrobić jak najwięcej spraw w pracy.

Nie będzie. Tworząc zespół, lider musi mieć oko na każdego pracownika. Jeśli zespół jest podzielony na grupy, ktoś pracuje więcej niż inni, a pracownicy w ogóle tracą inicjatywa, być może, jest to znak, że w zespole jest pracownik z wypaleniem.

Kierownik musi stworzyć taki model pracy, w którym pracownicy mogą pomóc sobie nawzajem w pracy zawodowej. Również należy szanować osobiste granice pracownika i jego wolny czas. Jeśli szef widzi, że u pracownika objawy wypalenia, nie powinien zamykać na to oczy i nadal korzystać z jego pracy. Kierownik powinien określić jasne liczba godzin pracy dla każdego pracownika i należy wysłać na urlop tych, którzy go nie bierze i w dalszym ciągu recyklingu. Wszelkie granice w pracy pomagają pracownikowi mniej niepokojąco odnosić się do wyników i odpowiedzialności za swoją pracę, a także plany na prywatny czas.

Pracowałem w zespole kilku osób. Jesteśmy urządzone wnętrza domów i meble. Płacili nam za to przyzwoicie, bo często napisaliśmy projekt dla całych domów. Gdy uruchomiliśmy projekt, kierownika u nas nie było.

Ale pewnego dnia pojawił się i postawił nas w dzikie warunki. Na przykład, w pewnym momencie na mnie wisiało około dwóch do kilkudziesięciu zadań, z których każda wymagała średnio po 8-10 godzin czasu pracy. Ale trzeba było poradzić sobie z nimi za tydzień. Szef zmniejsza terminy realizacji, dlatego pozostała tylko przerabiać.

Dodatkowo płacić za recykling, oczywiście, nikt nie pomyślał. Bywało i tak, że za efekt końcowy nam płacili mniej. Na mnie to bardzo wciśnięty, zainteresowania do pracy coraz mniej.

W pracy jestem przyzwyczajony sporządzić listę rzeczy, które muszę uporządkować. Z czasem zauważyłem, że coraz częściej ich preferencji. I mniej więcej wtedy zdałem sobie sprawę, że potrzebuję nie tylko rekreacja. Czułem wstręt do pracy jako takiej. Nie mogłem skupić się na czymś jednym, zobowiązał się do kilku zadań jednocześnie i zasypywał ich.

Zacząłem cierpieć na bóle głowy, często urządzał sobie palenie przerwy, aby choć trochę odpocząć. Wkrótce odszedł w bezterminowy urlop. Chciałem wrócić do prywatnych zamówień, a do tego potrzebujesz inspiracji. Po stałych przeróbek trudno było go znaleźć.

Zacząłem częściej chodzić do barów, zapoznał się tam z ludźmi, lubił słuchać ich historii. Wiele z nowych znajomych próbowało mi pomóc ze znalezieniem pracy. A jeden kolega pomógł i jestem sam. On pozbył się farmakologicznego.

Potem, gdy skończyły mi się wszystkie zarobione pieniądze, dawał mi materiały eksploatacyjne do rysowania. Nowe znajomości wniosły w moje życie różnorodność. Ponadto, często zapraszali gdzieś zagościć.

Tak odwiedziłem kilkanaście miast w Rosji. Po tym zainteresowanie pracą zaczął stopniowo powracać. Jeszcze przypomniałem sobie o tym, że bardzo lubię gotować. To hobby mam z dzieciństwa, czasami potrafie im tygodniami.

W pewnym sensie gotowanie zastąpiła mi rysunek, bo to naprawdę proces twórczy. Nie opanował wiele nowych potraw, na przykład, miętowe babeczki z owocami i pudding, a jeszcze lepszy kontakt z przyprawami. Mam do czynienia z wypaleniem na poprzednim miejscu pracy. Zaczął spędzać więcej czasu na standardowe zadania, potem zrobiło się trudniej skupić się na nich, u mnie pojawiły się nieustanne myśli o rezygnacji.

Ja częściej odwracał się na portalu i komunikatorów, mi się już nie chciało się wykonywać swoją pracę dobrze. Nie cieszyło i towarzystwo kolegów, choć wszystkie są bardzo fajne chłopaki. Mi nawet na obiady chodzić nie chciało, a o pracę za biurkiem i nic nie mówią.

Myślę, że spalił się z powodu tego, że często pracował w weekend. Ale naprawdę mocno na moje odmienione stosunek do sprawy wpłynęło instrukcja. U nas nie było przewidziane szczególnej motywacji. Nikomu nie trzeba było, abyśmy ulepszali swój produkt. Zawsze było tyle, że pracownicy po prostu pracowali.

Jednak, trzeba oddać hołd instrukcji. Ja zauważał, że coś ze mną nie tak, i sugerował urlop. Chociaż ja i tak miałem to zrobić. Najpierw próbowałem drastycznie ograniczyć dostęp w portalu, MEDIA i komunikatorów internetowych za pomocą aplikacji sieci web Selfcontrol.

To działa tak. Zbierasz wszystkie niezbędne strony do czarnej listy, a następnie wybierz czas, na który chcesz je zablokować. Strony internetowe się nie otwierają, nawet jeśli zamknąć aplikację. Oczywiście, można uzyskać do nich dostęp, jeśli oszukiwać i odpalić VPN, ale to oszukiwanie samego siebie — więc problemu nie rozwiązuje.

Rano zacząłem robić gimnastykę, starał się rozciągnąć wszystkie grupy mięśni. Jeszcze pojechać na wakacje na tydzień. Ale i to nie bardzo pomogło. świadomość, że po urlopie do czynienia z tym samym, nie bardzo cieszyło. Po powrocie z wakacji, przestałem pozostać w pracy do późna, starał się zakończyć wszystko na czas i wrócić do domu wcześniej.

I co najważniejsze — zacząłem szukać nowej pracy, a już za miesiąc powiedział o swoim odejściu. , jestem na czasie przestał zajmować się tym, co zwykle robię w swoim zawodzie, i postanowił nauczyć się czegoś nowego. Czytałem o technologiach, dowiedziałem się o różnego rodzaju przydatne dla przyszłej pracy rzeczach, wiedzę do składania, zaczął uczyć się języka JavaScript.

Czytałem, oczywiście, nie tylko coś pożytecznego, ale i literaturę dla duszy. W dużej mierze właśnie to pomogło mi pozbyć się zdenerwowania. Pracuję w kawiarni „Sweet Tokio”, to japoński fast food. U nas nie ma stałych punktów pracy, przygotowujemy jedzenie dla różnych imprez, festiwali i spotkań firmowych.

A ponieważ u nas mała firma i ze stałych pracowników w niej tylko ja, cała organizacja spoczywa na mnie. Stawiam o udział w różnych festiwalach, szukam kucharzy i niezbędne finansowanie. Bardzo podoba mi się moja praca, ale z tym trudno poradzić sobie w pojedynkę. W okresie festiwali ja prawie nie śpię, poza tym, zawsze potrzebuje czasu na przygotowanie i zamknięcie projektu.

Przez długi czas mnie wszystko pasuje, ale pewnego dnia coś trzasnęło i mi się odechciało, nie tylko iść do pracy, ale i odbierać połączenia. Zdałam sobie sprawę, że u mnie wypalenie, gdy jechała na ulicy arbat i zaczęła bez powodu płakać. Postała na , , paczkę papierosów. Mi bardzo potrzebne były siły, aby iść dalej i kupić dla festiwalu.

Teraz mam kryzys, ale wiem o tym i staram się z nim walczyć. Pierwsze, co zrobiłam, — ze swoją siostrą, ona psycholog. Możemy z niej wyniosły „mapę marzeń”.

Bierzesz wszelkiego rodzaju piśmidła i stamtąd wszystkie piękne zdjęcia, które ci się podobały, potem ich na i podziwiasz. Potem dajesz nazwy obrazków. Na przykład, całą mapę nazwałam „moje życie”, a zdjęcie dziewczyny w trampkach z koktajl — „dziecko, które kocha słodycze”. Najważniejsze — aby wybrać te zdjęcia, które ci się podobają, nie wychodzić z mody lub innych stereotypów.

Nie warto myśleć, czy spełniają te zdjęcia twojej pracy. Na mojej mapie marzeń były dzieci, rodzina i wypoczynek na łonie natury. Doszła do wniosku, że moje wewnętrzne dziecko potrzebuje odpoczynku gdzieś w odległej i malowniczym miejscu.

Jeszcze zadzwoniła do mnie znajoma i zapytała rady według jednego projektu. Spotkaliśmy się, aby omówić sprawy przez telefon, i wygenerowane kilka pomysłów. Znajoma powiedziała, że mam zapaliły się oczy. Teraz prowadzę niezależny projekt, w żaden sposób nie związane z moją stałą pracą. To nie jest dodatkowe obciążenie, a nowy kierunek — też dość oszczędny i trudna, ale to mnie bardzo inspiruje.

U mnie dwa razy było wypalenie — około ośmiu lat temu i właściwie teraz. Mi moja praca, zdałem sobie sprawę, że tracę już siły na wykonywanie rutynowych obowiązków, a w weekend z przerażeniem wspominam o niedziela, wrzesień. Czasami wydaje mi się, że moja praca nie jest warta wydanych na nią wysiłku, i czuję rozczarowanie.

Jeszcze zauważyłem, że u mnie zniknęła cały obraz projektu, nad którym pracuję. Wcześniej zawsze była u mnie w głowie — wiedziałem dokładnie, co i po co robię. Ale teraz już tak nie mogę powiedzieć.

Kiedy po raz pierwszy zetknął się z wypaleniem, odszedłem i około pół roku od czasu do czasu , aby wystarczyło pieniędzy na jedzenie. Starałem się zajmować programowaniem jak najmniej, i to pomogło. Teraz nie mam takiej możliwości. Są zależne ode mnie moi koledzy, tak i cała firma w ogóle. Mój szef wie, że u mnie wypalenie, ale nic zaoferować nie może.

Zacząłem dbać o swoje zdrowie. Na przykład, staram się wysypiać. Aby czuć się komfortowo, trzeba co najmniej osiem godzin snu. Dwa razy w tygodniu robię .

Od tego dodaje energii, i nie chce mi się ciągle leżeć na łóżku po pracy, jak wcześniej. Mi w ogóle należy więcej się ruszać, dlatego jeżdżę do pracy na rowerze. Ja reinterpretacji swoje nawyki żywieniowe. Teraz mniej cukru, a więcej warzyw i owoców.

Oczywiście, to nie rozwiązuje problemu całkowicie, ale trochę pomaga z nią żyć. U mnie nadal nie ma motywacji do pracy, ale teraz nie ma siły na to, aby doczekać się urlopu. W każdej firmie zdarzają się przypadki wypalenia zawodowego, w tym i w „”. Aby uniknąć podobnych sytuacji, staramy się pracować dla wyników, a nie procesu. Aby szybciej wykrywać stres u pracowników, głosimy podejście w zarządzaniu.

Oznacza to stałą komunikację z pracownikiem i empatią. Ponadto, w firmie został wdrożony system BeeFREE — to koncepcja częściowo zdalnej pracy. Pracownicy mogą na kilka dni do pracy poza biurem i nie tracić siły na drogę do niego. Tak u nich pojawia się czas dla siebie, rodziny lub hobby.

A tak w ogóle pracować przy basenie lub w kraju i zmienić tym samym sytuację — to jest czasami przydatne. Wszystkie spotkania firmy są dostępne w transmisji i zapisu, każdy może wziąć udział w nich nawet z domu, a spotkania odbywają się w formacie wideo i audio. Więc osobiście uczestniczyć w biurze opcjonalnie.

W „” jest otwarty wykład, który oferuje pracownikom kursy, rozbiory, teczek i warsztaty z wiodących specjalistów w różnych dziedzinach wiedzy. Zazwyczaj tam opowiadają, jak uciec od stresu, jakie pułapki stawia nam nasz mózg i jak to działa, jak można się rozwijać i jak zrezygnować z nałogów. Tak pracownicy uczą się, jak radzić sobie z wypaleniem samodzielnie. Stworzyliśmy także specjalne kursy dla pracowników.

Na przykład, jeśli ktoś dobrze zna się na filmach, wysyłamy go na odpowiednie zajęcia. Wtedy pracownik sam staje się trenerem i uczy kolegów swoich umiejętności. Jeśli pracownik jest zmęczony, przywódcy oferują pracownikom przełączyć się na inne projekty, pracować w zespole, wziąć udział w jakimś wydarzeniu. Z problemem wypalenia zawodowego u pracowników „Megafonu” mamy najczęściej do czynienia w jednostkach organizacyjnych, bezpośrednio współpracujące z klientami. Dlatego opracowaliśmy specjalny kompleks działań, dzięki którym pracownik pozostaje w dobrej formie.

Na przykład, trenerzy „” prowadzą program „Stres — nie”, w której pracownik dowie się, jak radzić sobie ze stresem. W ramach kursu oferujemy pracownikom tematyczne ćwiczenia. Na przykład, to jest. Trzeba wziąć czysty arkusz i podzielić go na dwie części. Po prawej pracownik przedstawia swoje problemy i negatywne emocje tak, jak chce.

Po lewej stronie maluje autoportret — tak, jak to się widzi. Wtedy trzeba ciąć prawą część arkusza i pozbyć się go. To będzie znak, że pracownik pozbył się problemu i może skupić się na samym sobie i tym, co dla niego ważne. Jeśli szef widzi, że pracownik ma oznaki wypalenia zawodowego, najpierw stara się określić, co jest jego przyczyna.

Jeśli chodzi o zmęczenie — oferujemy wakacje. Kiedy pracownik nie ma gdzie rosnąć — go na nowe projekty. Jeśli mu się coś nie udaje, wysyłamy go na programy szkoleń i rozwoju. Gdy pracownik czuje się niezrozumiany, staramy się, aby go zachęcić.

Również u nas dostępne są gry zespołowe na budowanie, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych i wzrost motywacji. Wiemy, że pracownikom trzeba się rozwijać, aby nie być to i firma gotowa jest im w tym pomóc. Na przykład, zapewniamy im dostęp do takich zasobów edukacyjnych, jak MyBook, Eduson i GoFluent, aby dowiedzieli się czegoś nowego w ciekawych dla siebie dziedzinach. Firma zachęca do aktywności fizycznej wśród pracowników, dlatego mamy klub miłośników biegania i firmowe drużyny w piłce nożnej i siatkowej.

W biurze można plac zabaw z , a także miejsce do wypoczynku z pufami. Ponadto, pracownicy mogą zawsze pracować i na świeżym powietrzu, na dziedzińcu. W „Sbierbank”, jak i w każdej innej dużej firmy, problem wypalenia zawodowego występuje dość często. Kierownik jest zobowiązany uważnie monitorować stan swojego zespołu i nie przepuszczać „pierwsze okolicy” choroby.

Wypalenie nie jest wina, a nieszczęście człowieka, w którym on bardzo potrzebuje pomocy. Na początek radzimy ustalić jego przyczyny wspólnie z pracownikiem. Generalnie chodzi mi o wysokim obciążeniu lub w konflikcie z zespołem. Również wypalenie mogą przyczynić się do problemów w rodzinie. Do każdego pracownika potrzeba podejście, i jego definicji, jest obowiązany zajmować się właśnie kierownik.

Najpierw musi porozmawiać z pracownikiem, zrozumieć, co prowadzi go do wypalenie, a co motywuje. Po tym należy ponownie napełnić sensem jego pracy. Wychodząc z przyczyn wypalenia dobieramy indywidualny zestaw metod w celu zaradzenia tej sytuacji. Na początku obowiązki pracownika i zmniejszamy jego obciążenie. Czasami może pracować z domu lub wziąć kilka dni.

Jeśli kierownik wcześniej nie doceniał pracownika, powinien pokazać znaczenie człowieka i jego pracy, zacząć publicznie uznać jego zasługi, przyciągnąć do ciekawych i ważnych zadań, robi, jest w stanie zasłużyć na uznanie zespołu i przywództwa. Dostosować się do ciągłych zmian jest niemożliwe bez stałego uczenia się i samorozwoju. Niedawno przyjęliśmy nowy model kompetencji, który opisuje, jak dostosować się do nowych warunków. Jedna z nich — „Zarządzanie sobą”.

Oznacza ona dążenie pracowników do samorozwoju, posiadanie inteligencji emocjonalnej i . Inteligencja emocjonalna — jeden z kluczowych umiejętności w dzisiejszym świecie, który jest niezbędny każdemu, aby być szczęśliwym i w pracy, i w życiu osobistym. Dlatego uruchomiliśmy linię programów rozwoju umiejętności inteligencji emocjonalnej dla menedżerów wszystkich poziomów. Na nich uczą się, jak zarządzać stanem emocjonalnym — przede wszystkim własnym.

Przecież nie można być skutecznym przywódcą, nie orientując się najpierw w sobie. Ponadto rozwijamy firmowej programu „Zdrowie”. Zachęcamy regularną aktywność fizyczną, zdrowy sen i zdrowe posiłki, aby pracownicy byli sprawniejsza i mniej bolały. Jeśli pracownik czuje, że jego praca mu się nie podoba i ma talent w innej dziedzinie, może wziąć udział w programie rozwoju. U nas otwarto „Akademia IT”, gdzie szkolimy rozwoju aplikacji, zarządzania danymi i innych przydatnych na rynku umiejętności.

Oferujemy również pracownikom banku wolontariatu pracę dla naszej fundacji. Jest to szczególnie cenne dla tych, których praca nie jest związana z komunikowaniem się z ludźmi i czasami monotonne.

Dodaj komentarz