Pomoc Naukowcom, Wydobywanie Monet, Wyszukiwanie Odległych Galaktyk: Jak Korzystać Z Zasobów „uśpienia” Komputera

Program vc.ru dowiedział się, jak korzystać z zasobów „uśpienia” komputera — sprzętowe i sieciowe, aby się nie stało bezczynnie w halach fabryk bez sprawy. Znaczna część zasobów komputera często jest bezczynny — właściciel odchodzi zaparzyć herbatę lub uczestniczy w ; kupił „gaming notebook”, a czasu już trzeci miesiąc starcza tylko na pracę; rozwinął niewielką farmę kart graficznych, ale zostawili lub zajmować się renderowaniem — tak mało, czy co jeszcze. Niewykorzystanych mocy obliczeniowej mogą być potrzebne komuś innemu- sąsiada w sieci, który zajmuje się trójwymiarowym modelowaniem; naukowcom w małych ośrodkach naukowych, które nie mają swoich superkomputerów, a dostępne są tylko zasoby wolontariuszy; entuzjastów, zajmującym się poszukiwaniem pozaziemskiej życia.

A jeszcze są bardzo potrzebne hakerów, tworzącym „zombie-sieci” dla organizacji atak DDoS, ale o tym osobno. Ideowe podstawy obliczeń rozproszonych zostały określone już dawno. Pierwsze doświadczenie dostępu do zasobów „idled dala urządzeń odnosi się jeszcze do 1973 roku, kiedy dwoje pracowników centrum badawczego Xerox PARC – John Hupp i John — napisali program, który w nocy spędzała obliczenia na komputerach podłączonych do sieci lokalnej centrum.

Dwadzieścia lat później, w 1993 roku, Eric Schmidt, który pracował wtedy w firmie Sun Microsystems, powiedział. „Gdy sieć będzie taka szybko działającą, jak procesor, komputer jako taki przestanie istnieć, to rozprzestrzeni się w sieci”. Ta myśl jest podstawą koncepcji usług w chmurze i , przy współpracy z którymi użytkownik już nie ważne, jak szybko działa jego urządzenie, a ma znaczenie tylko przepustowość kanału. Ale cloud computing — to centralizacja i koncentracja obliczeń po stronie firm-właścicieli serwera. Jest inny sposób, który pozwala użytkownikom łączyć się w celu rozwiązania globalnych zadań, nie wliczając w procesy te duże firmy.

Już w rok po występie Schmidta została zaproponowana idea projektu dobrowolnych obliczeń rozproszonych, który stał się w końcu najbardziej znany z nich — SETI@Home, zajmującego się poszukiwaniem sygnałów od pozaziemskich cywilizacji. Pomysł rezygnacji z koncentracji mocy obliczeniowej w jednym miejscu ma ważną zaletę przed — rozproszone systemy mają potencjał nieograniczonego zwiększania swojej wydajności kosztem wolnego skalowania. Nie mniej ważne dla zrozumienia wartości dobrowolnych obliczeń i pomysły crowdsourcing i utility computing. W oparciu o UC — myśl o tym, że możliwość zwrócić się do zdalnych zasobów, którymi użytkownicy są gotowi dzielić się ze sobą, jest w stanie znacząco poprawić ogólną wydajność komputerów na świecie. Na przykład, David Anderson — rozdział SETI@home — widzi w rozwoju obliczeń rozproszonych możliwość tworzenia tego, co nazywa on „z siedzibą w Internecie światowej systemu operacyjnego – Internet-scale Operating System (ISOS), w której użytkownicy mogą nie tylko dzielić się swoimi zasobami, ale i zarabiać na tym.

W tym samym czasie, obliczenia rozproszone — nie pozioma struktura, w przeciwieństwie do, na przykład, P2P. Tutaj istnieje pewna i podporządkowania się ogólnym dużym zadań, na rozwiązanie których użytkownicy kierują swoje zasoby. Udział w dobrowolnych obliczeniach — nie jest to jedyna możliwość „w pełni” wykorzystać ich moc obliczeniową. Można po prostu wpisać torrentów z cytatów muzealne lub starych gier i aktywnie rozdawać ich, walczyć o idee wolnego dystrybucji treści, uczestniczy w P2P przekazywaniu treści, oddać swoje zasoby do wynajęcia lub na nich tam, gdzie jest to dozwolone.

Nawet jeśli jesteś pewien swojej , tu też nie może obejść się bez pułapek, na przykład, w marcu 2015 jedną z aktualizacji utorrent wspinał się na komputery użytkowników programu Epic Scale, bez wiedzy właściciela bitcoinów. W Rosji z tym trzeba uważać i pilnować prawa i . Wszelkie swobodnie zasoby interesują hakerów tworzących „zombie-sieci”. Z drugiej strony, istnieje szereg projektów, wykorzystujących ataki DDoS jako formę aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa, gdy użytkownicy z własnej inicjatywy oferowali swoje zasoby do tworzenia sztucznych obciążeń na określone strony internetowe.

Ich dość dużo. Część zorganizowana na w pełni dobrowolnie, część oferuje uczestnikom finansowa zachęta w tej czy innej formie, jakieś stworzyli wokół siebie potężne community, zawodnicy „kto więcej zdradził”, a inni nastawiają się na to, że rozwiązywane przez nich zadania są atrakcyjne dzięki jego wartość dla ludzkości. Dziś większość projektów dobrowolnych obliczeń koncentruje się na BOINC — oprogramowania kompleksie, który umożliwia badaczom z całego świata dostęp do zasobów, które zapewniają wolontariusze. BOINC , stosunkowo prosty w konfiguracji, i wymaga minimum uwagi ze strony użytkownika. Jego klient uruchomi się „pod ” i nie dotyka zasoby, które są potrzebne samego właściciela, zwracając się tylko do wolnych (lub, jeśli go skonfigurować inaczej – do tych, które mu podkreślali).

Za sześć lat skumulowany wydajność projektów BOINC wzrosła z 5,2 petaflopów do 28,7, pozostawiając daleko w tyle wartości szczytowej wydajności najpotężniejszych światowych superkomputerów (np. japoński „K computer” przetwarza 8,16 petaflopów danych). SETI@home — projekt uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, — zajmuje się poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji i z 1999 roku przetwarza sygnały radiowe, zbierane teleskopem w obserwatorium Arecibo. W tym czasie były badane sygnały pochodzące z 98% obserwowanego nieba (co prawda w dość wąskim zakresie). W projekcie udało się wziąć udział ponad cztery miliony użytkowników.

Einstein@Home szuka w przestrzeni kosmicznej pulsary — źródła szczególnego rodzaju promieniowania elektromagnetycznego. Głównym celem projektu przez długi czas było uważane za potwierdzenie teorii Einsteina o falach grawitacyjnych, ale w końcu sygnał, która udowodniła, że ich istnienie, okazał się zbyt krótki, aby dostać się do obszaru danych obrabianą projektem. Mimo to Einstein@Home nadal działać, ukazując nowe źródła promieniowania grawitacyjnego.

MilkyWay@Home — kolejny projekt o przestrzeń kosmiczną. W jego ramach rozproszone mocy obliczeniowej są używane do trójwymiarowego modelowania procesów formowania się galaktyk. Bardziej zbliżone do Ziemi projekty — Asteroids@home, który małe ciała kosmiczne, i Climate Prediction, zajmujący się modelowaniem warunków pogodowych — na Ziemi jeszcze wiele miejsc, gdzie meteorologów za mało swoich mocy obliczeniowych do obliczeń prognozy pogody.

Na BOINC i projekty, pracują nad zadaniami mikroświata. Tak, LHC@Home ma na celu pomóc z obliczeń fizyków pracujących z Wielkim zderzaczem hadronów w CERN. Zasobów własnej sieci dystrybucji, nawet jeśli ona nie jest najmocniejsza na świecie, im czasami nie wystarczy. Rosetta@home modeluje struktury białek, co pomaga w znalezieniu środków leczenia HIV, raka, choroby Alzheimera i malarii. Istnieją oddzielne projekty, na mocy których skierowane na walkę z konkretnymi chorobami.

Matematycznymi obliczeniami zajmują się, na przykład, PrimeGrid i Yoyo@home. Oddzielna gałąź projektów — WorldCommunityGrid firmy IBM. W ramach WCG prowadzone są obliczenia związane z odnawialnymi źródłami energii, poszukiwaniem leków (na przykład, od wirusa Ebola) i rozszyfrowaniem genomu. Istnieją projekty, infrastruktura których opiera się nie na BOINC. Wśród nich TeraGrid, szukając we Wszechświecie gromady „ciemnej materii”, MoneyBee, liczenie możliwe wahania na rynkach akcji lub NEESgrid, która geologom i architektom modelowanie sejsmiczne aktywności.

Projekty, tak czy inaczej oferujące bezpośredni dochód, wyglądają zbyt , ale i te, które działają na zasadzie — tu z góry, o której mowa nagroda wypłacana jest uczestnikowi, na którego urządzeniu zostały osiągnięte jakieś pośrednie lub końcowe warunki projektu. Distributed.net — społeczność zajmującą się projektami na złamania szyfrów (RSA Challenges). Status projektu na sierpień 2016 roku — 20% 264 kluczy. GIMPS, specjalnego rodzaju liczb, sponsorowany przez Electronic Frontier Foundation, która oferuje $100 tysięcy za znalezienie prostego liczby z ilością cyfr w 10 mln.

Pierwszy z nagród został uzyskany , liczba długości milion znaków w 2000 roku. Z tego czasu pochodzą jeszcze trzy liczby. Takie projekty, jak ProcessTree Network i Parabon Computation oferują użytkownikom udostępniać swoje zasoby komercyjne klientom. Do udziału w obliczeniach rozproszonych na poziomie zwykłego wolontariusza prawie nic nie jest wymagane — wystarczy zainstalować klienta (np. dla BOINC), wybrać odpowiedni projekt (na przykład, na stronie internetowej rosyjskojęzycznej społeczności), skonfigurować, podając maksymalne obciążenie i czas połączenia — i gotowe.

Osłona ładuje zadania, urządzenie przetwarza je, gdy ma taką możliwość, a potem klient sam wysyła wyniki z powrotem na serwer nadrzędny. Jeśli chcesz być nie tylko przez użytkownika — można spróbować rozpocząć swój projekt. Istnieje wiele zadań, do których wystarczy nawet stosunkowo niewielkiej ilości zasobów. Przykładem — filtrujące pośredników w obrocie nieruchomościami i właścicieli na stronach wyszukiwania nieruchomości rozszerzenie Sobnik dla przeglądarki Chrome, stworzona przez jednego z użytkowników „”, który po dwustu uczestników rozproszonego systemu komputerowego taktował więcej 60 tysięcy reklam dziennie.

W przypadku zainteresowania i masz umiejętności do obliczeń rozproszonych można użyć części „internet rzeczy” lub konsole do gier — PlayStation 3, na przykład, program do obliczeń w ramach Folding@Home został preinstalowany przez deweloperów.

Dodaj komentarz