Porady: Wybór Tras, Zakup Biletów Lotniczych, Rabaty I Bezpieczeństwo

Opowieść autora Telegram kanału Travelhacks . Czynnik, na który rzadko kierują się przy wyborze kierunku, — sytuacja gospodarcza. Bilety najlepiej kupować w tych krajach, gdzie niedawno odbyła się dewaluacja.

Dla tych, którzy mają dolary, euro i nawet złotówki, życie w tym kraju staje się tańsze, a ceny w walucie krajowej nie mają czasu, aby wspiąć się. Cena wielu towarów i usług pozostaje stała przez długi czas. Przejazd środkami komunikacji miejskiej, bilety do muzeów i teatrów i innych. Na przykład, w grudniu 2015 roku kurs azerbejdżańskiego manata spadł o połowę (za rok — prawie dwa), i na początku stycznia 2016 roku byłem już w Baku.

W kantorach kurs był bardziej opłaca się oficjalnej na 10-20%. Gdy stałem w kolejce w jednym z nich, manat spadła o kolejne 4% (na tyle, na fast foody). Przez dwa dni wymiana walut został zamknięty, aby nie dopuścić do paniki i dalszej deprecjacji manata. Jednak do 2017 roku kurs tej waluty spadł z 45 do 33 zł.

Z pomocą Vacation Index wydawnictwa Vox, zrobiłem obliczenia dla 100 krajów, porównał kursy walut narodowych w stosunku do rubla za rok i inflację. W wykonanym liście prowadzili Egipt (69% tańsze niż we wrześniu 2016 roku), Mongolia (20%) i Japonia (19%). Skupić się na niestabilność w kraju warto starannie. W Turcji i Argentyny ja bym pojechał, a w Korei Północnej i Wenezueli — nie, na pewno nie.

Nie warto kupować tanie bilety tylko dlatego, że pojawiły się one. Lot trwa 5% od czasu wakacji i 5-15% wszystkich wydatków. Rozwiązanie zaoszczędzić dwie lub trzy tysiące rubli rzadko uzasadnione.

Często bezpośredni lot kosztuje nie dużo droższe, ale trafia się tylko na trzeciej stronie wydania . Nie ma sensu nocy czekać na przeszczep na lotnisku w Atenach, kiedy niektóre linie lotnicze oferują przyzwoite oferty z przerwą między liniami dłużej niż jeden dzień. Turkish Airlines często oferuje bezpłatny hotel w Stambule podczas długotrwałego połączenia, a w przypadku stawek przeszczep — bezpłatną wycieczkę.

Tak postępuje wielu linii lotniczych. Skorzystaj z hostelu przy dłuższej stawek transplantacji w mieście lub jeśli chcesz spędzić czas. Za dwa-pięć euro udzielą państwu kuchnię, prysznic, dostęp do internetu, przechowalnia bagażu i bezpłatna kawa i herbata.

Lecieć z przesiadką prawie zawsze taniej. Droga z Moskwy do Rzymu przez Kiszyniów (w FlyOne), Pragę (Czech Airlines) lub Rygi (AirBaltic) jest tańsze w dwa-trzy razy. Ale są i odwrotnego hacking życia. Można kupić bilet z przesiadką, ale nie lecieć drugą część drodze. Czyli wysiąść w Kiszyniowie, Rydze lub Pradze.

To wskazówka dla lotów w jedną stronę. Jak szukać takich biletów. Trzeba wiedzieć, kto się tym zajmuje (Air Baltic, Aegean i inne), gdzie u tych linii lotniczych węzły lotnicze, wyobrażać sobie siatkę tras i pamiętać o tym przy wyszukiwaniu biletów.

U Aegean w 2017 roku można było wykupić lot przez Atenach i Salonikach do Europy za 1900 pln w jedną stronę. Przy tym bilety w greckie węzły lotnicze firmy były sprzedawane od 2900 pln. Jeśli potrzebujesz pilnie wrócić z Azji do Moskwy, spróbuj znaleźć lot w jedną z europejskich stolic. Rozważmy kierunek Moskwa-hong Kong.

Bezpośredni lot „Aeroflot” kosztuje 17 690 zł. Lot „Aeroflot” na trasie Warszawa-hong Kong-Madryt — 13 055 pln. Jest to tańsze i mile płacić za dwa lotu.

Linie lotnicze — nie PKP, więc „najlepsze dni” do zakupu biletów lotniczych u nich nie istnieje. Wszystkie artykuły, w którym opowiada, że „we wtorek po południu za 184 dni przed wylotem cena biletu będzie niższa” — pisane dla odsłon. Formalnie, do nich ciężko się przyczepić. Są one oparte na statystyki z poprzednich lat, ale w tym roku ceny będą miały wpływ inne czynniki.

Istnieje ogólna zasada. Im wcześniej kupisz bilet, tym taniej to będzie kosztować. Jednak ta zasada nie zawsze działa. Rozważmy sytuację z sobie z i wyprzedaż biletów w Amsterdam. Przy zakupie z wyprzedzeniem można zaoszczędzić trochę.

Jednak prawie zawsze można znaleźć bilet w podobnej cenie bliżej daty wylotu. Wyjątek — stały okres lotu. Wtedy warto spojrzeć na kalendarz niskich cen, historię wyprzedaży w kierunku i kupić, jak tylko pojawi się odpowiednia oferta. Aby nie przegapić chwili, warto zapisać się na powiadomienia systemów (Aviasales lub Skyscanner).

Jeśli pojawiają się niespodziewane ceny na lot w ciekawej kierunku, nie warto zwlekać. Prawie zawsze takie opłaty spowodowane przestojami w systemie rezerwacji linii lotniczych lub biur podróży. Często te bilety przewrócił, ale jeśli kupować bezpośrednio u linii lotniczych, to szanse są wysokie, że rezerwacja opuszczę. Nie pisz linii lotniczych na Twitterze i nie wzywaj wsparcie.

Nie rób tak, jak zrobił to jeden z pasażerów Air Canada. Ma szczęście. Linie lotnicze Air Canada postanowiła nie odwoływać bilety, które z powodu awarii w systemie znalazły się dwa-trzy razy tańsze od normalnej ceny. W końcu sierpnia 2017 r. z Moskwy do Kanady można było odlecieć za 10-11 tys. zł (w obie strony), ale większość agencji podróży zniesiono te bilety.

Aby tak się nie stało, po zakupie przejdź na stronę linii lotniczych i kod rezerwacji dokonaj zmiany w trasę. W szczególności, można zmienić datę wylotu lub klasy rezerwacji, $50. Bilet taki prawie na pewno nie zlikwidowana.

W 2016 roku mojego przyjaciela zdjęli z lotu do Los Angeles u samego wejścia do samolotu, bo nie miał wizy schengen. Stało się tak dlatego, że lot był z lotniska Domodiedowo z nocnego połączenia lotnicze przez Dusseldorf, a w nocy strefa tranzytowa lotniska zamykają. U wielu europejskich terminali są takie problemy. Z otwartej wielokrotnej wizy schengen można wjechać w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Albanii.

W USA nawet tranzyt nie jest możliwa bez wizy, a w wielu miastach Chin można przeprowadzić bez wizy 24, 72 lub nawet 144 godziny, jeżeli w momencie dokonywania rezerwacji jest wyjazd z tego samego miasta, do którego pochodzicie. Aby wyjaśnić, że masz odpowiednie wizy, skorzystaj Timatic — bazy danych, która służy liniom lotniczym głównym źródłem przy wsiadaniu i rejestracji pasażera na lot. Można ją znaleźć na stronie Międzynarodowego stowarzyszenia transportu lotniczego.

Przy wynajmie samochodu zawsze jest szansa, aby stracić swoje pieniądze, dlatego uważnie czytaj umowę. Oto sześć sposobów formalnego oszustwa: Wyjeżdżać bez pełnego ubezpieczenia — duże ryzyko.

W ostatniej podróży po Islandii ja złapał gumę. Naprawa kosztowała €120, ale te pieniądze w całości pokryła ubezpieczenie. Moje znajome uszkodziłeś skrzydło i oddali za naprawę €2500. Dodatkowe ubezpieczenie warta €27 na dwa tygodnie dla napędu na wszystkie koła suv.

Zazwyczaj ubezpieczenie od firmy wynajmu kosztuje tyle samo, ale za jeden dzień. Jak osiągnąć takiej ceny?. Firmy ubezpieczeniowe są gotowi zrobić poważne oferty, jeśli udowodnisz, że takie samo ubezpieczenie w innej organizacji tańsze. Dostałem ofertę z niską ceną od firmy Car Insurent, w której nie chciałem sie upewnić, i poprosił o inną firmę, RentalCover, obniżyć cenę, choć początkowo koszt takiego ubezpieczenia u nich wynosiła €109.

Można porównać nie tylko cenę. Wiele linii lotniczych, firmy wynajmu i sieci hotelowe porównują karty lojalnościowe siebie. Usługa wynajmu samochodów Sixt zmienia mapę pasażerom „Aeroflot” (według schematu „złoto” na „złoto”), a własne — na kartę Hilton Honors. Sieci hotelowe Hyatt, Marriott i IHG mogą wydać swoją kartę lojalności, jeśli masz kartę Hilton. Może odmówić, ale spróbować warto.

Portfel traciłem tylko raz. To się stało w Rosji i nie dało mi większych problemów. Jednak od tamtej pory staram się zabezpieczyć się od takich strat za granicą. Wyślij kolumny, zgodne z wymaganiami redakcji, na secret@vc.ru.

Dodaj komentarz