Proszę, żadnych Odpowiedników Na Serwisach Społecznościowych: Admitad Invest Poszukuje Perspektywiczne Projekty

W ostatnim czasie fundusze inwestują w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji. Duże fundusze inwestują pieniądze w firmach i czekają, kiedy niektóre z nich staną się „jednorożce”. „Jednorożce” w tym biznesie nazywa się spółki, których kapitalizacja przekroczyła miliard dolarów i nadal rośnie. Za rok 2015 40% całkowitego wolumenu inwestycji typu venture capital poszło w zakresie oprogramowania, nieco mniej inwestycji wyruszył w projekty biotechnologiczne.

Mało kto z inwestorów naprawdę pomaga swoim projektów, główne zainteresowanie dużych funduszy — zainwestować i poczekać, aż starcie wysadzi rynek. Znacznie mniej interesujące dla funduszy projekty klonów sieci społecznościowych, komunikatorów internetowych, a także usługi taxi i dostawy. Wszystkie te nisze już tak zajęci, i boom na inwestowanie w nich przeszedł. Więc komu teraz liczyć na finansowanie i co zrobić, aby fundacja nie tylko dał pieniędzy, ale jeszcze i pomógł z rozwojem.

W marcu partnerski sieci Admitad uruchomiła fundusz do inwestowania w projekty internetowe Admitad Invest. Kiedyś ten projekt, stworzony od podstaw, pomógł dużym ecommerce-firmom zwiększyć sprzedaż do 20 miliardów rubli rocznie. Teraz Admitad inwestuje własne środki i planuje nie tylko inwestować w firmach pieniądze, a w każdy możliwy sposób im pomóc, oprócz finansów. Dać biura, doradztwo i porady, chronić od biurokratycznych spraw i pomagać w księgowości.

Sami przedsiębiorcy i szukamy takich samych przedsiębiorców, co w praktyce przejawia się w łatwości komunikacji i szybkości podejmowania decyzji. U nas nie ma żadnych komitetów, których wiecznie trzeba coś udowadniać. W pierwszą falę przyjmowania zgłoszeń fundacja już zainwestował w dwa serwisu usług dla firm (B2B), jeden SaaS-serwis i dwie zabaw.

Teraz wszystkie te projekty są nadal z powodzeniem pracować. Jeden z projektów zrozumiały i ciekawy model biznesowy puścił inwestycje funduszu na marketing, ruch i rozbudowa zespołu. Eksperci fundacji pomogliśmy zbudować marketing, poprawić UX i konwersje i przygotować firmę do wzrostu. Za sześć miesięcy obrót firmy wzrósł z 50 tysięcy rubli miesięcznie do 50 milionów. Teraz Admitad Invest rozpoczyna nowy przyjmowanie wniosków od startupów.

Fundusz jest gotowy inwestować w projekty, które istnieją na rynku co najmniej dwóch lat i już przynoszą swoim właścicielom dochód. Szansa jest i u początkujących firmach. Inwestycja może otrzymać projekt, który tylko pojawiła się wersja beta. Fundusz nie zamierza inwestować w projekty bez wyraźnego planu biznesowego i pomysłów na zarabianie. Suma możliwych inwestycji wynosi od 4 do 20 milionów złotych.

Według organizatorów fundacji, oni dadzą pierwszeństwo start-upy, pracującym w modelu SaaS, CPA, , lead gen lub enterprise, treść projektów z masową publicznością, a także różnych B2B-usługi. Projektów okazję uruchomić biznes za granicą, a biuro będzie można umieścić w Moskwie, Mińsku czy Kijowie. W przeciwieństwie do kolegów z dużych funduszy, Admitad będzie starał się wyprowadzić za każdym starcie na zupełnie nowy poziom, ściśle współpracując z każdym projektem, a nie tylko czekać na po inwestycji finansowych.

Im większy fundusz, tym więcej tam projektów, co oznacza, że mniej uwagi indywidualnego i udanego uruchomienia. Ich w zasadzie interesują mnie tylko cyfry, a pomocą, oprócz finansów, spodziewać się szczególnie nie trzeba. Jeśli projektu potrzebne są tylko pieniądze, to chyba warto udać się w pierwszej kolejności na duży fundusz, a my już o połączenie kompetencji i finansów.

Według danych fundacji Winter Capital, najbardziej popularne teraz branży startupów — technologie medyczne, usługi wspólnej konsumpcji (sharing economy) i SaaS-rozwiązania. Według raportu firmy analitycznej PwC, do 2025 r. branża usług wspólnej konsumpcji wzrośnie do $335 mld. Rynek SaaS z 2011 roku rośnie rocznie o 65%.

Czytaj Więcej: lean startup method

Dodaj komentarz