Szczęście Jest Tuż Za Rogiem: Rosjanka O życiu W Czarnogórze

Konsultant Imbiro, usługi pomocy prawnej przy kolejnej placówki firm w Czarnogórze, Barbarzyńcy — o przeprowadzce z Tomska w Bar, miasto na wybrzeżu Adriatyku. Wcześniej myślałam, że się wyprowadzam z powodu klimatu. Teraz zrozumiałam, że chcę zmienić swoje życie, i przejazd siedem tysięcy kilometrów stał się najlepszym rozwiązaniem takich zmian.

Mieszkałam w Tomsku, jest to jeden z najbardziej komfortowych dla życia miast na Syberii. Gdy w maju 2008 roku przyjechałam do Czarnogóry, u mnie był i bilet powrotny. Ale już kilka miesięcy później wydawało mi się, że mieszkam tutaj całe życie. Na początku dużo pieniędzy poświęcali na rozmowy telefoniczne i internet mobilny, bo często z przyjaciółmi.

W pierwsze dwa miesiące, nie znałam języka, i koledzy w pracy otwarcie nade mną studiowanie. Brakowało mi towarzystwa, więc na weekend wyjechałam do sąsiedniego miasta do rosyjskojęzycznych z kumplami. Jednak taka sytuacja stała się bodźcem do nauki języka. Rozmawiałam z każdym listonosza, konduktorem, sprzedawcą, a ci opowiadali o kraju i dawali wskazówki.

Wiza na wjazd nie jest potrzebna. Jednak po przyjeździe należy się zarejestrować, a następnie przedłużyć rejestrację co 30 dni, jeśli wyjeżdżać w najbliższych Albanii i Bośni. Jeśli nie wyjeżdżać z kraju w lecie, to skontaktować się za przedłużeniem trzeba co 90 dni. Zezwolenie na pobyt jest wydawane na podstawie własności nieruchomości lub zatrudnienia (jak w własnym biznesie, jak i zatrudnionej pracy).

Aby uzyskać ZEZWOLENIE na pobyt i uiszczeniu wszystkich opłat należy około 250 euro, a miesięczna rata za ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenie zdrowotne wynosi od €34 €90. Można znaleźć pracę w turystyce, ale sezon jest krótki, dlatego tak trudno jest zarobić na cały rok. Warto mieć zdalną pracę, która przynosi pieniądze, ponieważ z zatrudnieniem w Czarnogórze trudne. Jeśli jesteś dobrym specjalistą w jakiejś dziedzinie, możesz spróbować znaleźć w specjalności.

W Czarnogórze nie jest tak wiele miejsc, gdzie można zarobić bez kwalifikacji trudem. IT-kula w Czarnogórze jest słabo rozwinięta — lokalnych firm prawie nie ma. W zasadzie przewożą drużyny z Rosji i Ukrainy. Średnia pensja wynosi około €360-400.

Rzeczywisty poziom zarobków jest trudne do oceny — wiele obliczenia odbywają się w „szarej strefie”. Mieszkania-pracowni przy wynajmie na rok kosztuje od €150-200. Dom można wynająć za granicami miasta w granicach €200-300. Tutaj droga energia elektryczna — w zimie koszt może wynieść €100-150 miesięcznie, tak jak ogrzewanie i podgrzewanie wody działają na energii elektrycznej.

Zaopatrzenie w wodę kosztuje 60 groszy za metr sześcienny. Opłata za wywóz śmieci i sprzątanie domu. Żywność i ubrania można kupić taniej, jeśli wiesz, gdzie. Na przykład, za pościel wiele jadą w , osiedle niedaleko , a ubrania — w Albanii.

W Czarnogórze mówią na dialekcie serbsko-chorwackiego języka, choć od 2006 roku jest tutaj uważany za odrębny język. Jeśli uczyć się czarnogóry, można swobodnie rozmawiać na serbski, bośniacki i prawie rozumieć chorwacki (u chorwatów wiele lokalnego słownictwa). Wielu nie uczą się języka przez długi czas, dlatego, że zrozumienie przychodzi szybko. Za kilka miesięcy można nauczyć się mówić swobodnie.

Już pięć lat prowadzę zajęcia w czarnogórskim Barze. W Czarnogórze jest osobisty samochód. Autobusy, oni przyjeżdżają na grafikę, ale większość miast są zbudowane z domów prywatnych, gdzie nie ma przystanków autobusowych. Na motorowerach jeździć niebezpieczne, choć wiele z nich korzystają.

Niektóre odcinki drogi — to zerwany z jednej strony skała, z drugiej. Z Baru kursuje prom do włoskiego Bari i pociąg do Belgradu przez Podgoricy. W kraju dwa lotniska w Podgoricy i w Tivat. Drugi położony jest na wybrzeżu, i wybierają te, kto jedzie odpoczywać do morza.

Dostęp do internetu w Czarnogórze znacznie gorzej niż w Rosji. Choć są światłowody i szybki mobilny internet. Tutaj wszystko jest droższe i działa mniej stabilnie. Dobry pakiet internet z internet ADSL, będzie kosztować około €20, a trzy gb mobilnego ruchu w €5.

W kraju trzy operatora. Liderem Telenor, a za nim podążają Crnogorski Telekom, który świadczy również usługi komunikacji lądowej, ADSL i światłowodowego połączenia, i M-Tel. W nagłych przypadkach pogotowie przyjeżdża szybko. W Podgoricy znajduje się nowoczesne centrum kliniczne, gdzie wysyłają do przeprowadzania skomplikowanych operacji lub przy poważnych chorobach.

Ubezpieczenie zdrowotne z pracy obejmuje leczenie i podróży w Podgoricy do reszty badań i leczenia, a także wizyty sanatoriów i ośrodków leczniczych. W miastach zaczęto otwierać wysokiej jakości kliniki i biochemiczne laboratorium, stomatologia zawsze była na dobrym poziomie. Cena usług medycznych w Barze:

W temperatura powietrza może się różnić na pięć-dziesięć stopni w promieniu 50 km. Bliskość gór i morza stwarza poczucie kontrastu. Mieszkam w Barze. To miasto znajduje się w wielkiej dolinie, więc lato i zima tutaj jest dość miękkie. Za dziewięć lat po przeprowadzce do Czarnogóry śnieg spadł tylko trzy razy i rozpływały się w ciągu kilku godzin.

Jednak zima 2017 roku okazała się szczególnie zimno, śnieg po raz pierwszy nie topi się w ciągu trzech dni. Infrastruktura wybrzeża nie są przeznaczone do zimno, a temperatura spada poniżej zera. Liczniki wody eksplodował, wodociąg . Tymczasem w noc sylwestrową w 2009 roku było 19 stopni, a zimą dzienna temperatura nigdy nie spada poniżej +7 stopni. Przy tym na północy kraju są ośrodki narciarskie.

Narodowa kuchnia jest dość prosta. Lokalne praktycznie nie jedzą warzyw i owoców. Podstawa wyżywienia — mięso, (suszone mięso), domowy ser, kapusta (świeża i kiszona), fasola, chleb (biały i skrobia), oliwa z oliwek. Ryb w Adriatyku mało, jej prawie nie przygotowują.

W Czarnogórze popularny grill, tutaj nazywa się „”. Tak przygotowane warzywa, mięso, ryby. Dwa z najbardziej znanych dań mięsnych Czarnogóry — „” (ukształtowany-kebab) i „było pleskavitsa” (duży kotlet). Najbardziej wyszukane — to mięso „pod sachem”, który kilka godzin marnieje pod wielkim kloszem, węglach.

W kraju kochają włoską kuchnię, tutaj potrafią gotować pizzę, makarony i risotto. Polecam spróbować „tre leche” — albański (początkowo ameryki południowej) deser z impregnowanego śmietaną biszkoptów, która jest pokryta miękką karmelem. W sklepach można znaleźć prawie wszystko do gotowania każdej potrawy.

Pojawiło się więcej produktów, za którymi tęsknią przyjezdni z Rosji. Przyprawy, herbaty, kasze, łosoś, kawior, pierogi, pierogi. Istnieje składniki do przygotowania sushi. Na nocnych i porannych rynkach można kupić produkty po cenach hurtowych, a u mieszkańców — świeże jajka, mleko i domowy ser.

Na działce przed domem od marca do października można samodzielnie wyhodować sałatę, kolendra, pomidory, cukinia. W każdym podwórku rosną pomarańcze, cytryny, sałata, granat, orzechy włoskie.

Bar — miasto turystyczne, tu prawie nic nie zależy od sezonu, niskie ceny i rozwinięta infrastruktura. To właśnie w Barze mieszka duża część przyjezdnych z Rosji. Budva — jedno z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych. W sezonie letnim plaże wypełnione wczasowiczów. Tutaj znajdują się najbardziej popularne restauracje i dyskoteki kraju.

Jednak gastronomiczną stolicą kraju nazywają Tivat, gdzie realizowany jest projekt „Porto Montenegro”. Jest to wbudowany w miasto kompleks z yacht klubem i infrastrukturą atrakcji dla żeglarzy i turystów. To właśnie tam znajdują się libański i japoński restauracje, gdzie serwowane są najbardziej ciekawe desery i skąd roztacza się wspaniały widok. Warto jednak jest to kosztowne.

Kotor — miasto, którego stara część została zbudowana republiką Wenecką i dlatego przypomina Włoch. Miasto zajmuje obszar między górami i morzem. W Kotor można jeździć, aby spojrzeć na lokalne krajobrazy. Jednak tam mieszkać trudne — w zimie po 17:00 słońce chowa się za górą.

Przyjezdni zawsze są zaskoczeni pięknem wybrzeża, ale podoba mi się północna część kraju, podobnie, jak w Szwajcarii i Syberię jednocześnie. Jeden mój znajomy powiedział kiedyś.

„Zawsze chciałem mieszkać we Włoszech 1970-1980-tych, więc przeniósł się do Czarnogóry”. W kraju są silne więzi rodzinne, lubią dzieci, zachowują tradycje wzajemnej pomocy. W ostatnim czasie rozmowy o Rosji stały się trudniejsza, ale czarnogórcy lubią mówić o historycznej związku dwóch państw. Są one dobrze znane z rosyjską historią, wspominają wielu królów i cesarzy.

Czarnogórcy — gościnni i dobrzy ludzie. Jeśli całe życie słyszeć szum morza, zapach lasu, trudno nie być otwartym na innych. W ciepły sezon w Czarnogórze jest bardzo wiele festiwali i koncertów.

Poza sezonem wszystkie zajęcia koncentrują się w Podgoricy, gdzie znajduje się teatr i orkiestrę symfoniczną, a także w Kotor i Budva, gdzie regularnie przyjeżdżają europejskie dj. Znajduje się kasyno i spa-salony. Najważniejsze rozrywka — to morze, oglądać, za którym nigdy się nie nudzi. Można podróżować na północ kraju, gdzie jest dużo jezior.

W kilka godzin jazdy samochodem na wschód od Czarnogóry znajduje się Albania, na zachód — Bośnia i Chorwacja, na północy — Serbia. Wyślij kolumny, zgodne z wymaganiami redakcji, na secret@vc.ru.

Dodaj komentarz