The Verge: Microsoft Stracił $8 Mld Przystąpienia Nokia

Producent oprogramowania Microsoft w końcu maja 2016 roku, poinformował o likwidowaniu $950 mln, a także o zmniejszeniu 1850 pracowników mobilnego oddziału. Kierownictwo firmy postanowiło zreformować dział zajmujący się rozwojem urządzeń mobilnych. To nie pierwsze straty firmy. Po zakupie firmy Nokia 18 tysięcy osób straciło pracę w Microsoft. To wyniósł 14% ogólnej liczby pracowników.

Rok później, w lipcu 2015 roku, spółka poinformowała o zmniejszeniu 7800 pracowników. Straty firmy związane z zakupem telefonu firmy, w tym czasie wyniosły $7,6 mld. W ten sposób, na restrukturyzację i odpraw dla tysięcy pracowników do końca maja 2016 roku Microsoft wydał około 8 miliardów dolarów. Kwota transakcji nabycia Nokia wyniosła około $7,2 mld.

Nokia i Microsoft rozpoczęły współpracę w 2011 roku. Ceo nokii Stephen (Stephen Elop), były szef jednostki biznesowej firmy Microsoft wprowadziła strategiczny sojusz fińskiej firmy i producenta oprogramowania Microsoft. poinformował o zamiarach skupić wysiłki firmy na mobilnej platformie Windows Phone i zrezygnować z dalszego rozwoju własnych systemów operacyjnych MeeGo i Symbian.

Po tym oświadczeniu akcji nokii spadły o 14%, sprzedaż spadła. Na tle spadku sprzedaży firma poniosła straty w wysokości 368 mln. Jesienią 2011 roku Nokia zmniejszyła 3500 miejsc pracy na całym świecie.

Po roku nastąpiły masowe redukcje w Europie — 4 tysiące pracowników zostało zwolnionych z europejskich fabryk, firma podjęła decyzję o przeniesieniu produkcji w tańsze rejony Azji. Do końca 2012 roku pracę straciło w sumie 10 tysięcy pracowników, Nokia, akcje spadły do najniższego poziomu od 1996 roku. W grudniu 2012 spółka poinformowała o sprzedaży siedziby Nokia House za $222 mln.

W 2013 roku Nokia podpisała umowę partnerską z największym na świecie operatorem telefonii komórkowej China Mobile i wydała smartfon Nokia Lumia 920. Firma liczy na współpracę z abonentami operatora, baza klientów którego wynosiła 700 mln użytkowników. Zakład Nokia na rynek Azji okazała się przegranej, we wrześniu 2013 roku firma zmuszona sprzedać biznes w produkcji telefonów komórkowych Microsoft. „Od samego początku przystąpienie Nokia, było ogromnym błędem” — ocenił działania producenta Windows Jack Gold (Jack Gold), główny analityk firmy J.

Gold Associates. Zdaniem eksperta, Microsoft nie była przygotowana do prowadzenia działalności gospodarczej w branży telefonów komórkowych i nie mogła konkurować z Apple.

Czytaj Więcej: component based software development

Dodaj komentarz