Wyspiarski Mieszkaniec

Allen Stanford. Allen Stanford nosi tytuł twórcy drugi co do wielkości schematu Ponzi w historii. Pierwsze miejsce należy do Bernie . Zdaniem wielu, Stanford zrobił swój stan charyzmą i fantastyczne umiejętności przekonywać. W 2000 roku jego finansowe imperium obsługiwała 21 tysięcy klientów na całym świecie.

Jednak zarówno przed, jak i po tym było sporo błędów. Allen Stanford urodził się w mieście Mexia. Jest to jeden z najmniejszych miast w Teksasie z ludnością 8 tysięcy osób. Jego ojciec James Stanford w przeszłości pełnił funkcję burmistrza miasta, a matka Sammy pracowała jako pielęgniarka.

W 1959 roku, kiedy Allena było dziewięć lat, rodzice rozwiedli się, a on razem z bratem przeniósł się żyć do matki. U rodziców finansisty nie było środków na elitarna edukacja dla synów, więc Allen ukończył państwową szkołę w dużym mieście Fort Worth, a następnie zapisał się na uniwersytet . Po 4 roku Stanford otrzymał stopień licencjata w finansach.

W tym czasie, jak my ze wszystkich sił uczyli, Allen zarabiał niezłe pieniądze, pracując jako trener nurkowania. American texan płonął pragnieniem, aby otworzyć własny biznes. Rok po studiach otworzył siłownię w Waco — w tym samym mieście, gdzie znajdował się uniwersytet. Biznes okazał się nieopłacalny.

Na próby to sukces Stanford spędził rok, ale pomysł i tak się nie udała. Za drugim razem wszystko się udało. U był rodzinny biznes, utworzony w 1932 roku Stanford — dziadkiem Allena. Stanford Financial zajmowała się ubezpieczeniami nieruchomości i obsługiwała około 10 tysięcy klientów w Teksasie.

Biznes trudno było nazwać sukcesem, jednak przynosił, choć niewielki, ale stały zysk. Zmiany rozpoczęły się w latach 80-tych, kiedy na rynku nieruchomości spadły z powodu kryzysu naftowego. Ceny nieruchomości w Houston — czwartym pod względem liczby mieszkańców w stanach ZJEDNOCZONYCH mieście spadła o 22%. Allen widział w tym szansę i Stanford Financial stała się kupować nieruchomości, banki, którym potrzebne były środki.

W jednym z wywiadów Stanford potem wspominał. „Byliśmy prawie jedynymi, którzy skupować nieruchomości w Houston w czasie kryzysu”. Według różnych szacunków, Stanford Financial od 50 do 80 domów w Houston. Za następne dziesięć lat, gdy gospodarka wróciła do spójnego stanu, firma sprzedała nieruchomości, zarabiając kilkaset milionów dolarów.

W 1993 roku ojciec Allen odszedł z firmy, pozostawiając firmę synowi. Na ten moment, jest w niej już pracowało ponad 500 osób. Firma pojawiła się duża ilość wolnych środków i Stanford zdecydował się inwestować w rynki wschodzące. Zaczął kupować aktywa, w Południowej Ameryce, Meksyku, Wenezueli, Ekwadorze.

Pierwszy zagraniczne bank Stanford Financial otwarty w — terytorium zamorskim wielkiej Brytanii — w 1985 roku. Jednak już sześć lat rząd wyspy cofnęło się do banku licencję i zamykał oddział. Przyczyny tej decyzji nie zostały wyjaśnione publicznie, ale było wiadomo, że jest to związane z pragnieniem władz wielkiej Brytanii likwidacji spółki offshore, działalność na wyspie. Chęć rozwoju kierunek nie zniknęło i Stanford przeniósł działalność na Antigua.

Premierem wyspy był Lester Bird. On, jak i Allen, przejął stery od ojca w 1993 roku. Bird i Stanford stali się partnerami. Według Stanford, Bird starał się poprawić swoją branżę w Antigua i zwrócił się o radę do niego.

„Poprosił mnie, aby stać się państwowym doradcą. W związku z czym jestem zatrudniony zespół specjalistów, którzy wcześniej zajmowali się w USA prawnej działalności” — powiedział Stanford. Finansista stał się idolem mieszkańców wyspy. Po pierwsze, jego firma była największym pracodawcą, po drugie, jest wiele zainwestował w infrastrukturę Antigua i przeprowadził dziesiątki imprez sportowych.

Mieszkania na wyspie u Stanford nie było — mieszkał na do brzegu łodzi. Działalność Stanford i Byrd była ściśle związana. Gdyby tryb Bird na Antigua ustał, zagraniczna aktywność Stanford Financial była by zagrożona. Dlatego przedsiębiorca na wszelkie sposoby wspierał tryb Byrd.

Według najbardziej ostrożnych szacunków, on pożyczył rządowi Antigua ponad $65 mln. Na wyspie u Stanford były i wrogowie. Lider Zjednoczonej postępowej partii Antigua Baldwin Spencer uważał, że Stanford „ma nieograniczoną władzę na wyspie”. Stanford stał się pierwszym amerykaninem, którego poświęcili rycerze w Antigua i Barbuda.

Podczas ceremonii inicjacji Spencer jedyny nie chciał wstać. Stanford — bezczelny, arogancki i okropny człowiek. W 2000 roku Stanford zaczął rozwijać swój biznes w USA.

Gdy dochody zaczęły rosnąć, Stanford zaczął aktywnie lobbować politycznych kandydatów i budować swój publiczny wizerunek. W 2005 stwierdził, że jest spokrewniony z amerykańskiego polityka Lelanda Stanforda, założyciele uniwersytetu Stanforda. On nawet sponsorował przywrócenie posiadłości polityka w Sacramento, aby „zapisać ważną część historii rodziny „. Problem był tylko w tym, że prowadzony przez związku między księgowym Stanford i założycielem uniwersytetu w Stanford nie było.

„Nam nie są znane żadne fakty pokrewieństwa Allena i Lelanda ” — powiedział w uniwersytecie Stanforda. Próbując udowodnić pokrewieństwo, finansista zatrudnił genealogów, jednak fakt, że Allen jest szóstym stryjecznym bratankiem założyciela uniwersytetu, jak i nie został potwierdzony. Na początku lat 2000-tych pracownicy Stanford Financial stały się składać pozwy dotyczące powodem ich zwolnienia.

Ich zdaniem, Stanford, pamiętam ich za niechęć do wykonywania bezprawne i nielegalne działania. Takich pozwów było kilka, jednak te sprawy sądowe nie były podawane do wiadomości publicznej i inwestorzy jak i wcześniej inwestowanie w Stanford Financial. Do tego czasu Stanford Financial stała się ogromną korporację. Bank inwestycyjny grupy kapitałowej zarządzał aktywami o wartości kilkudziesięciu miliardów dolarów.

Klientom banku z obietnicą, że zainwestowane przez nich pieniądze są inwestowane w bezpieczne, starannie przeanalizowane aktywa. W rzeczywistości, większa część portfolio jechał przez Stanford i jego najlepszym przyjacielem Jamesa Davisa. Wkładali pieniądze w ryzykowne aktywa i nieruchomości, a część dochodu wydatki na utrzymanie luksusowego stylu życia.

Ale dopóki nie okazało się, Stanford pozostał powszechnym autorytetem. Pierwszy amerykanin, który otrzymał tytuł rycerza Antigua i Barbuda, człowiek roku w wersji czasopisma World Finance, filantrop, miliony dolarów na cele charytatywne — Stanford lubiłem zawsze. Wiele wiedzieli i ze względu na jego wkład w branżę sportową. Stanford był wielkim fanem krykieta i w 2006 roku założył turniej w Stanford 20/20 na wyspie Antigua.

Turniej odbył się zaledwie dwa razy — w 2006 i 2008 roku. Do gry w krykieta nagrody były gigantyczne — drużyna zwycięzców otrzymała 20 mln dolarów. Tylko finansista zainwestował w rozwój sportu ponad 60 mln dolarów. Dzięki temu nawet go nazywali „zbawicielem krykieta”.

Do 2008 roku stan Allen Stanford oceniano w $2,2 mld euro, a jego fundusz zarządzał środkami w wysokości $50 mld. Na początku lutego 2009 Komisja papierów wartościowych i giełd USA przeprowadziła śledztwo i odkryła, że Stanford Financial zajmuje się oszustw. Wszystkie instrumenty inwestycyjne, w które pieniądze firma Stanford, nie odbywały się standardową procedurę ubezpieczenia.

Sama spółka nigdy nie przeszła audyt. Oskarżyli firmę w tworzeniu oszukańczego programu inwestycyjnego i piramidy. Sam Stanford oskarżony o uchylanie się od płacenia podatków — finansista powinien państwa ponad 200 milionów dolarów. Oprócz tego, FBI zaczynał podejrzewać Stanford o powiązania z mafią.

W szczególności, w biurze uważali, że w bankach Stanford pieniądze kartele narkotykowe w meksyku. Kiedy oskarżona, próbował uciec z kraju na prywatnym samolotem. Tego zrobić się nie udało — przewoźnik lotniczy nie przyjął kartę kredytową przedsiębiorcy. 18 czerwca 2009 roku przedstawili zarzuty, maksymalny okres, za które mógł osiągnąć 250 lat.

Prawnicy Stanford nalegali na okres próby znalezienia od 31 do 44 miesięcy. 14 czerwca 2012 roku Allen Stanford został skazany na 110 lat pozbawienia wolności i wypłaty $5,9 mld grzywny. Po ogłoszeniu wyroku finansista po raz pierwszy wypowiedział się, stwierdzając, że on nie jest winny. Stanford we wszystkich winylu ” taktyki”, którzy korzystali z USA.

Kiedy Stanford znajdował się w więzieniu, czekając na wyrok, go pokonać. Według finansisty, dzwonił do córki, gdy zaczęli go bić z tyłu. łamali 32 kości twarzy.

We wrześniu 2014 roku Stanford złożył wniosek o zwolnienie. 299-stronicowym dokumencie finansista prezentował argumenty o swojej niewinności. Wniosek został odrzucony w październiku 2015 roku. Warunki w więzieniu barbarzyńskie.

Tego można się spodziewać po Korei Północnej, Iranu czy Rosji, ale nie z USA. „Czy muszę przeprosić. Nie. Czy chcę przeprosić.

Nie. Przeprosi czy kiedykolwiek rząd USA. Nie wiem. Nikt nie stracił ani jednego dolara, dopóki oni nie zrobili” — powiedział Stanford w wywiadzie dla BBC. Przedsiębiorca optymistycznie i uważa, że wkrótce będzie mógł wyjść na wolność.

„Myśl o tym, że wyjdę na wolność pomaga mi. I wiem, że to stanie się bardzo, bardzo szybko”.

Czytaj Więcej: app engineers

Dodaj komentarz