Życie W Oregonie: Góry I Ocean, Kawa I Rowery

Tłumacz Anna dotyczące wynagrodzeń, podatków i kosztów życia w Portland, różnorodnej natury i najlepszej kawy w USA. Po raz pierwszy przyjechałam do USA w 2004 roku w ramach programu Work and Travel, miałem wtedy 19 lat. Chciałem zostać, ale żyć nielegalnie nie chciałam, a innych możliwości nie było.

Jednak myśl o przeprowadzce nie opuściła mnie. Poznałam przyszłego męża, gdy on wystawił dokumenty do nauki w USA na . Teraz żyjemy w pobliżu Portland, w małym mieście Hillsboro w stanie Oregon. Mam wiza żony F2.

Ja mogę żyć w kraju, podczas gdy mąż dowiaduje się, ale ciągle latać do Rosji kilka razy w roku. Lato jest bardzo gorące i suche, deszczu nie ma, temperatura zwykle powyżej +30 stopni Celsjusza, często bywa i +35 i +37. A od października do końca kwietnia Oregon przypomina Londyn.

Deszcz, pochmurne niebo. W zimie czasami może spaść śnieg, ale szybko topnieje. W domach nie ma centralnego ogrzewania, wszyscy korzystają z kominkami lub grzejników (wbudowanymi w ściany lub przenośne).

Amerykanie z dzieciństwa przyzwyczajają się do tego, że w zimie zimno w domu. Kiedy w Portland gorąco, +32-35 stopni Celsjusza, można przejechać pół godziny jazdy samochodem, i nad oceanem będzie +16-18 stopni, wiatr i zachmurzenie. Ocean spokojny, zimny w każdej porze roku.

W nim kąpią się rzadko, tylko w . Zwykle na plaży organizują pikniki rodzinne. Ocean i góry tutaj w półtorej godziny jazdy samochodem, w pobliżu parki narodowe z wodospadami, górskie jeziora, lasy i rzeki.

Tutaj wszystko jest tak samo, jak w pozostałych stanach, ale mało miejsc z pysznym jedzeniem. Wiele meksykańskich uczelni, jak i samych meksykanów. Latem można jeździć na farmie w pobliżu i zbierać jagody, owoce i warzywa. Jest to tańsze niż kupowanie ich w sklepie.

Istnieje kilka polskich sklepów, gdzie można znaleźć wszystko. Od śledzia, jogurtu i łydki do pierników i cukierków ślazowych. Uważa się, że w Portland jedne z najlepszych kawiarni w kraju.

I to nie jest Starbucks, a lokalne sieci — Stumptown Coffee, Coava, Sterling. Również w Oregonie wiele małych winiarni i browarów. W tanich lokalnych sklepach — Winco Foods, Walmart, Target, Costco — trudno będzie znaleźć naturalne produkty dobrej jakości. Jednak są one w New Seasons, Whole Foods, Fred Myer, Albertsons, w których ceny są wyższe.

Płaca minimalna na godzinę w Oregonie wynosi $9,75. Średnia płaca za rok u niani — $35 tysięcy, u kierownika sprzedaży — $55 tysięcy, u lekarza — $80 tysięcy.

W Hillsborough znajduje się duży biuro firmy Intel, dlatego tu dużo programistów z różnych krajów. Dostają $65-75 tys. w roku. W Oregonie nie ma podatku od sprzedaży (sales tax), jak prawie we wszystkich innych stanach, więc tu mieszkać taniej.

Jeśli pracujesz, płacisz podatki, a przy zakupach — nie. W swojej wizy nie mogę pracować dla amerykańskiej firmy, więc nie powiem o szczegółach zatrudnienia. Ale, jak we wszystkich innych stanach, w Oregonie do tego potrzebna jest zielona karta, obywatelstwo lub wiza, którą może dokonać firma.

Studenci mogą pracować w terenie kampusu nie więcej niż 20 godzin w tygodniu. Cena wynajmu w Hillsborough zależy od dzielnicy. W zatoce można usunąć trzypokojowe mieszkanie za $850. Żyjemy w apartamencie typu studio w nowej dzielnicy za $1130 w miesiącu.

W Portland studio w centrum można wynająć za $1300. Wiele jadą do Portland, aby odwiedzić kluby ze striptizem. Jest ich tu więcej niż w Las Vegas. Również popularny amerykański piłka nożna — osobowy zespół Portland Ducks.

Oregon — stan z piękną i różnorodną przyrodą, istnieje wiele parków i szlaków dla turystyki pieszej (szlaki o różnym stopniu trudności). Wielu zajmują się łowieniem ryb. W Portland dużo rowerzystów, w mieście jedną z największych w kraju.

Większość porusza się na samochodach, ale rozwinięty transport publiczny. Jeden z najbardziej wygodnych jego rodzajów — naziemna stacja metra Metropolitan Area, Express (MAX). Na nim można poruszać się po mieście i , jeździć na lotnisko.

Bilet na przejazd w MAX i autobusach działa 2,5 godziny i kosztuje $2,5. Nielimitowany bilet na jeden dzień — $5. Bilet na miesiąc będzie kosztować $100. Podróży działają jak w MAX, jak i w autobusach.

W Oregonie nie można samodzielnie tankować samochód na stacji, to sprawia, że specjalny pracownik. Cena galona benzyny (3,8 litra) — $2,7.

W Portland wielkie rosyjskojęzycznej społeczności, jest radio, gazeta Slavic family i grupa na Facebook, gdzie można zapytać o radę i porozmawiać. Wyślij kolumny, zgodne z wymaganiami redakcji, na secret@vc.ru.

Dodaj komentarz